Litwa: Przywrócono nabór na wileńską polonistykę

Przywrócono nabór na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie, który niespodziewanie został przerwany przed wygaśnięciem terminu rekrutacji z powodu rzekomego braku zainteresowania tym kierunkiem.

Jak poinformowała we wtorek PAP Henryka Sokołowska, kierownik Centrum Języka Polskiego, Kultury i Dydaktyki na Uniwersytecie Edukologicznym, obecnie jest już 17 podań osób chętnych podjęcia studiów języka polskiego. „To jest dużo” – ocenia Henryka Sokołowska, wskazując, że za kilka tygodni rozpocznie się drugi etap rekrutacji.

14 lipca, na pięć dni przed wygaśnięciem terminu pierwszego etapu rekrutacji, władze Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego podjęły decyzję o przerwaniu naboru na polonistykę. Swą decyzję uzasadniły tym, że na ten kierunek zgłosiła się tylko jedna osoba.

Przerwanie rekrutacji na polonistykę na Uniwersytecie Edukologicznym oburzyło społeczność polską na Litwie. Polacy zażądali w ubiegłym tygodniu od władz kraju przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

Prezes Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna Józef Kwiatkowski wydali oświadczenie, w którym przerwanie naboru na polonistykę określili jako „próbę likwidacji najstarszego, działającego na Uniwersytecie Edukologicznym od ponad 55 lat, kierunku kształcenia nauczycieli języka ojczystego”.

PAP/RIRM

drukuj