Litwa: posłowie AWPL-ZChR zabiegają o retransmisję TV Trwam

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zabiegają o retransmisję na Litwie nie tylko kanałów polskiej telewizji publicznej, ale też Telewizji Trwam.

„Zwróciliśmy się do prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego z prośbą o rozpatrzenie możliwości dołączenia do listy kanałów TVP, które mają być retransmitowane na Litwę, również TV Trwam” – poinformowała w piątek PAP przewodnicząca sejmowej frakcji AWPL-ZChR, posłanka Rita Tamaszuniene.

W czerwcu br. posłowie AWPL-ZChR zwrócili się do premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa i prezesa Zarządu TVP Jacka Kurskiego z propozycją retransmisji siedmiu kanałów: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP ABC (dla dzieci), TVP Rozrywka, TVP Seriale i TVP Parlament.

We wrześniu premier Saulius Skvernelis poinformował, że od 1 lutego przyszłego roku na Wileńszczyźnie, licznie zamieszkanej przez Polaków, rozpocznie się retransmisja trzech polskich kanałów telewizyjnych – TVP Info, Kino Polska International, Kino Polska Muzyka International – i że na ten cel litewskie ministerstwo łączności przeznaczy 350 tys. euro.

Według posłanki Rity Tamaszuniene, są możliwości techniczne retransmisji na Litwę nie trzech, lecz większej liczby kanałów. „Ustalaliśmy to w litewskim Centrum Telewizyjnym – mówi. – Ile będziemy mieli polskich kanałów, zależy od negocjacji i przyznanej na ten cel kwoty”.

Posłanka wskazuje, że „propozycja retransmisji trzech kanałów polskich na Litwie nie jest wystarczająca”.

„Jest duże zapotrzebowanie m.in. na polskie programy dziecięce, polskie seriale, jest też duże zainteresowanie Telewizją Trwam” – zaznacza Rita Tamaszuniene.

Obecnie na Wileńszczyznę dociera sygnał tylko TVP Polonia.

Litewski politolog Mariusz Antoniewicz zaznacza, że „retransmisja polskiej telewizji jest potrzebna, gdyż pomaga to w krzewieniu polskiej kultury i stanowi alternatywę dla kremlowskiej produkcji”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl