fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydenci Polski i Litwy otworzyli wystawę pt. „O dobro Ojczyzny, Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”

Ostatni dzień wizyty Pary Prezydenckiej na Litwie. Andrzej Duda spotka się z litewską premier, a także weźmie udział w Konferencji Bezpieczeństwa.

Tematem przewodnim wizyty Pary Prezydenckiej na Litwie – obok sytuacji na granicy z Białorusią – jest wspólna historia, a dokładnie 230. rocznica Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. [czytaj więcej]

Była to próba ratowania wspólnego państwa po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji we wtorek prezydenci Polski i Litwy otworzyli wystawę pt. „O dobro Ojczyzny, Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”, przedstawiającą ważny moment wspólnej historii obu państw. Moment trudny, ale chlubny – podkreślał prezydent.

– Dziękuję za wystawę, bo z jednej strony można z niej wyczytać wspaniałość wspólnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a z drugiej strony niestety pokazuje ona, że Rzeczpospolita szarpana różnego rodzaju prywatą i interesami, atakowana także przez wrogich sąsiadów powoli chyliła się ku upadkowi. Pokazuje wielki wysiłek patriotów w ratowaniu tamtego dziedzictwa – mówił Andrzej Duda.

Zarówno Polska, jak i Litwa świętują 2021 rok jako Rok Konstytucji 3 Maja. Dziś prezydent Andrzej Duda spotka się z litewską premier. Razem z prezydentem Litwy będzie uczestniczył także w Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa. Na koniec Para Prezydencka odwiedzi Cmentarz na Rossie, gdzie złoży kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych.

 

TV Trwam News

drukuj