fot. PAP/EPA

230. rocznica Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką przebywają z oficjalną wizytą w Republice Litewskiej. W Wilnie uczestniczyli wydarzeniach związanych z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Przed południem w Wilnie odbyła się ceremonia oficjalnego przywitania polskiej pary prezydenckiej.

Prezydenci Polski i Litwy odbyli rozmowę w cztery oczy. Następnie wzięli udział w pierwszym spotkaniu Rady Prezydenckiej z udziałem ministrów obrony i spraw zagranicznych obu państw. Format został powołany w 2020 roku. Prezydent Litwy podkreślił, że jego kraj bardzo ceni wkład Polski w bezpieczeństwo w regionie.

– Odczuwamy, że Polska jest pewnym sojusznikiem, który w przypadku zaistnienia potrzeby zawsze wyciągnie rękę do pomocy, co wykazały doświadczenia, które miały miejsce niedawno, zwłaszcza kryzys migracyjny – powiedział Gitanas Nausėda, prezydent Litwy.

Atak hybrydowy ze strony Białorusi był głównym tematem rozmów prezydentów.

– Zarówno Polska, jak i Litwa są krajami granicznymi Unii Europejskiej, dlatego dzisiaj z całą odpowiedzialnością chronimy granic Unii Europejskiej, chroniąc jednocześnie swoich granic – zaznaczył Andrzej Duda.

– Oczekujemy także solidarności, oczekujemy tego, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego – dodał prezydent RP.

Przywódcy wskazali, że Polska, jak i Litwa są gotowe nieść pomoc nielegalnym imigrantom, ale zgodnie z obowiązującym prawem. Reżim Aleksandra Łukaszenki odrzuca jednak oferowaną pomoc humanitarną.

– Jesteśmy gotowi udzielić pomocy, ale nie zgodzimy się na nielegalne przekraczanie granicy. Strzeżemy tej granicy i to jest kwestia naszej europejskiej odpowiedzialności – powiedział Andrzej Duda.

Po południu prezydenci wzięli udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu z okazji 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. [czytaj więcej]

– Niech duch Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia  Wzajemnego Obojga Narodów, który przetrwał dwa szczególnie trudne stulecia i na nowo się odrodził w obecnej epoce wolności, zawsze inspiruje nasze narody – powiedział prezydent Litwy.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że relacje między Polską a Litwą są szczególne. Wskazał, że nigdy nie będziemy po prostu sąsiadami, ponieważ jesteśmy braćmi. Prezydent podziękował za wieki pięknej wspólnej historii.

– Za czasy, gdy byliśmy razem i gdy cierpieliśmy, będąc osobno. Gdy wspólnie walczyliśmy, dzieląc zarówno gorycz porażek, jak i i uskrzydlającą moc zwycięstwa – wskazał prezydent RP.

Wieczorem prezydenci otworzyli wspólnie międzynarodową naukową wystawę pt. „O dobro Ojczyzny, Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”.

 

TV Trwam News

drukuj