fot. PAP/Tomasz Gzell

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

19 października – w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto przypomina o postawie księży, którzy w trudnych czasach byli gotowi do największych poświęceń za wiarę i ojczyznę.

Lista nazwisk polskich duchownych, którzy oddali swoje życie za wiarę, ojczyznę i za bliźniego jest bardzo długa. Znajdują się na niej m.in.: bł. ks. Franciszek Rogaczewski, bł. ks. Marian Górecki, ks. Stefan Niedzielak, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Władysław Gurgacz, św. o. Maksymilian Maria Kolbe i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Większość z tych kapłanów straciło życie w okrutny sposób.

Jak mówił dyrektor gdańskiego oddziału IPN, prof. Mirosław Golon, byli oni mordowani głównie w okresie II wojny światowej. W 1942 roku Niemcy zamordowali poprzez ścięcie Sługę Bożego ks. Jana Machę za to, że pomagał najbardziej potrzebującym.

– Jesteśmy wdzięczni za postać tego kapłana, który oddał swoje życie w służbie miłości miłosiernej – podkreślił metropolita katowicki, ks. abp Wiktor Skworc.

Beatyfikacja męczennika – jak przypomniał ks. abp Wiktor Skworc – odbędzie się już za miesiąc, 20 listopada. Zarówno dla okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego Kościół katolicki był największym zagrożeniem, ponieważ to on dawał nadzieję na lepsze jutro.

– Kościół katolicki pełnił funkcję niepodważalnego autorytetu, autorytetu moralnego, ale także autorytetu, który przypominał narodowi o jego przeszłości politycznej, o jego przeszłości parlamentarnej. O tym, że ten naród funkcjonował w przeszłości jako naród wolny, decydujący o swoim rozwoju – wskazała dr Anna Sutowicz, historyk.

Jak podkreślał kapelan aresztu śledczego w Gdańsku, ks. Krzysztof Ławrukajtis, również dzisiaj potrzebujemy takiego autorytetu.

– Oni są nam dzisiaj bardzo potrzebni z powodu ich czynów. Bez względu na czasy potrafili zachować się, tak jak Inka u nas, w Gdańsku tak, jak trzeba – zaznaczył kapłan.

W intencji ojczyzny, poległych w jej obronie i pomordowanych w więzieniach, obozach i łagrach modlili się dzisiaj wierni w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu, ks. Dariusz Żurański. Msza święta była sprawowana w ramach dni ze św. Janem Pawłem II.

– Pamiętajmy, że ofiara tych, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny, jest dla nas zobowiązaniem – przypominał duchowny.

O niezłomnych kapłanach mówił także w trakcie wieczornej Eucharystii w toruńskim sanktuarium o. Tadeusz Rydzyk CSsR. We Mszy świętej wspólnie z dyrektorem i założycielem Radia Maryja modlili się pracownicy, wolontariusze i dobrodzieje rozgłośni, a także członkowie Bractwa św. Jana Pawła II i Margaretek.

– Kontynuujemy to, co czynił zamordowany za wiarę bł. ks. Jerzy Popiełuszko, co czynił bł. ks. kard. Stefan Wyszyński – podkreślał redemptorysta.

Dziś księża, którzy z odwagą wyrażali nie tylko swoją wiarę, ale też przywiązanie do wartości patriotycznych, otrzymali w Pałacu Prezydenckim państwowe odznaczenia. List do uczestników skierował prezydent Andrzej Duda.

„Podkreślam tu oficjalny państwowy charakter tego święta, ponieważ jest on ważnym znakiem czasu, a jednocześnie odpowiednim sposobem uczczenia dokonań duchownych, gotowych do najwyższych poświęceń w pokojowej walce o prawdę, sprawiedliwość i wolność wszystkich Polaków” – napisał w liście.

Wśród odznaczonych za zasługi dla niepodległej jest przyjaciel Radia Maryja, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej, ks. bp. Edward Frankowski.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych oficjalnie jest obchodzony od 2018 roku. Jego celem jest złożenie hołdu „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

TV Trwam News

drukuj