Prezydent wręczył 22 firmom tytuł „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Przestrzeganie przepisów, norm bezpieczeństwa i partnerstwo ze związkami zawodowymi to podbudowa dobrze funkcjonującej gospodarki – mówił prezydent Andrzej Duda wręczając 22 firmom, laureatom konkursu NSZZ „Solidarność”, tytuły „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Andrzej Duda pogratulował i podziękował wszystkim nagrodzonym. Jak mówił, nagrody są świadectwem „jakości i konkurencyjności” wyróżnionych firm na „nowoczesnym rynku gospodarczym”.

– Chcę z całego serca pogratulować. Pogratulować i podziękować, bo tak, jak mówiłem wszystkim z państwa odbierającym z moich rąk tę symboliczną statuetkę – ona jest wyłącznie świadectwem państwa jakości i konkurencyjności na nowoczesnym rynku gospodarczym – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że „nowoczesny rynek gospodarczy” to nie tylko produkcja i dochód, ale „przede wszystkim człowiek, pracownik, współpracownik”. Przypomniał, że nagrody dla pracodawców przyjaznych pracownikom wymyśliła w 2007 r. NSZZ „Solidarność” i przedstawiła jako propozycję honorowania pracodawców ówczesnemu prezydentowi prof. Lechowi Kaczyńskiemu.

Andrzej Duda wskazał, że „to był bardzo ważny moment. Moment, który trafił we właściwym czasie także we właściwe ręce, jeżeli chodzi o ówczesny honorowy patronat”.

„Uważam, że był to doskonały pomysł, aby właśnie do prezydenta RP zwrócić się o objęcie tej nagrody honorowym patronatem. Nabiera ona przez to dodatkowego waloru” – powiedział prezydent.

Do postaci śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nawiązał też przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Związkowiec przypomniał, że pierwsza gala odbyła się w styczniu 2008 roku.

– To wtedy, podczas rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego w 2008 roku, mieliśmy do czynienia i był to początek tzw. prekariatu , czyli niestabilnego zatrudnienia, niezważanie na bezpieczeństwo higieny pracy, oszczędzanie za wszelką cenę pod każdym względem. Dlatego ta inicjatywa związku zawodowego „Solidarność” w 2007 roku, wspólnie z prezydentem Lechem Kaczyńskim pokazała, że trzeba promować pracodawców, którzy spełniają te standardy, o których dzisiaj mówimy – podkreślił szef „S”.

Prezydent RP Andrzej Duda wyraził „ogromną satysfakcję i podziękowanie” dla prezydentów za to, że od początku, nieprzerwanie utrzymany został prezydencki patronat nad nagrodami.

Podkreślił, że warunki, które należy spełnić by otrzymać wyróżnienie: „przestrzeganie zasad i przepisów prawa pracy przez pracodawcę, przestrzeganie norm bezpieczeństwa i higieny pracy oraz (…) partnerstwo z organizacjami związkowymi to trzy zasadnicze elementy, które stanowią podbudowę dobrze funkcjonującej społecznej gospodarki rynkowej, tego o czym mowa jest w naszej konstytucji”.

Prezydent Duda wręczył certyfikaty pracodawcom, którzy wyróżniają się stosowaniem dobrych praktyk przy przestrzeganiu prawa pracy. Elementami oceny były stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Wyróżnione firmy przodują pod względem zawierania układów zbiorowych pracy, zatrudniania pracowników na czas nieokreślony, funkcjonowania rad pracowników, szanują prawa pracowników i prowadzą dialog społeczny wewnątrz zakładu.

Wśród laureatów, oprócz dużych firm motoryzacyjnych działających w Polsce – tyskiego General Motors i zakładów Volkswagena w Polkowicach, wyróżniono Zakłady Chemiczne „Police” z Grupy Azoty i spółkę Lotos Biopaliwa z Czechowic-Dziedzic. Tytułem nagrodzono też m.in. Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Katowicach, Poznańską Spółdzielnię Mieszkaniową „Winogrady”, Kopalnię Wapienia „Morawica” i Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów z Mysłowic.

Kilka wyróżnień otrzymały od prezydenta firmy komunalne z Wybrzeża: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gdyni, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Koszalina, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „EMPEC” z Ustki. W tej grupie znalazły się też słupska ciepłownia ENGIE EC, przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Bytomia oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca.

„Pracodawcami Przyjaznymi Pracownikom” zostały też przedszkola, szkoły i gimnazja. Oprócz łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego większość wyróżnionych jest z Białegostoku. Wyróżnienie od prezydenta otrzymały dwa przedszkola samorządowe – nr 22 i Integracyjne im. Jana Wilkowskiego nr 58, dwie szkoły podstawowe – nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego i nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz białostockie Publiczne Gimnazjum nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Seweryna Nowakowskiego.

Tytułem otrzymanym z rąk prezydenta mogą posługiwać się też dwa Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku i SPZOZ z Łukowa.

Kandydatów do nagrody zgłaszały komisje zakładowe Solidarności. Certyfikaty ważne są trzy lata. W tym roku wręczono je po raz dziewiąty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl