W 2022 r. minimalna emerytura wyniesie 1312 zł

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, zapowiada, że w przyszłym roku miminalna emerytura wyniesie 1312 złotych. Wzrost świadczenia w porównaniu do obecnych kwot wyniesie co najmniej 5 procent.

20 października przypada Europejski Dzień Seniora. W związku z tym szefowa resortu rodziny zapewnia, że dobro i godne życie osób starszych to jeden z priorytetów społecznej polityki rządu.

Na antenie Polskiego Radia Marlena Maląg mówiła o planowanym wzroście świadczeń emerytalnych i rentowych. Ostatecznie waloryzacja zostanie ustalona w lutym 2022 r., jednak już teraz wiadomo, że wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 procent.

Oznacza to, że jeśli dzisiaj minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to ponad 1300 zł – mówi minister rodziny.

– Waloryzacje są w trosce o to, aby portfele emerytów były wsparte przez rząd. Poza waloryzacją w przyszłym roku będzie wypłacana trzynasta emerytura. Będą też całe wsparcia dla emerytów, które są przewidziane w Polskim Ładzie – wskazuje minister Marlena Maląg.

W listopadzie ponad 9 mln Polaków otrzyma tzw. czternastą emeryturę. To jednorazowe świadczenie, które jest uzależnione od wysokości dochodu danego emeryta. Wyniesie ono 1250,88 zł brutto. W pełnej kwocie otrzymają je osoby z emeryturą do 2900 złotych. Powyżej tej sumy obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj