fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] J. Kubica: To, co Komisja Europejska proponuje, jest nie do przyjęcia. To już nie jest koncepcja czy wizja. To ideologia i atak

To, co Komisja Europejska proponuje, jest nie do przyjęcia. Nie będzie zgody polskich leśników na takie podejście do tematu. To już nie jest koncepcja czy wizja. To ideologia i atak. Trudno z tym walczyć, ale to nie oznacza, iż nie podejmiemy walki – powiedział Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, podczas konferencji „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia” zorganizowanej w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

15 października 2020 roku w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia”. [czytaj więcej] Podczas wydarzenia głos zabrał Józef Kubica.

– Patrząc z perspektywy leśnika, zarówno pierwsza, jak i druga wojna światowa były katastrofami, które doszczętnie zniszczyły lasy. Zostały one odbudowane dzięki pracy leśników w zielonych mundurach. Mamy dziś lesistość na poziomie ponad 29 proc. To, co Komisja Europejska proponuje, jest nie do przyjęcia. Nie będzie zgody polskich leśników na takie podejście do tematu. To już nie jest koncepcja czy wizja. To ideologia i atak. Trudno z tym walczyć, ale to nie oznacza, iż nie podejmiemy walki – mówił p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Prelegent odniósł się do wyników badań z 2008 roku dot. akumulacji dwutlenku węgla przez stare lasy i ich obalenia w kwietniu bieżącego roku.

– W 2008 roku jeden z profesorów uniwersytetu w Antwerpii ogłosił wyniki badań swojego zespołu. Mówił twardo, że stare lasy akumulują najwięcej dwutlenku węgla. Dobrze, iż to nie nasi naukowcy, bo krzyczeliby, że ktoś z Polski próbuje coś podważyć. W tym roku profesor z uniwersytetu w Kopenhadze ze swoim zespołem obalili dokładnie wszystko. Dopiero w kwietniu tego roku ogłosili wyniki swojej pracy. Co robi Komisja Europejska? Kompletnie nic. Jak taran wchodzi ze swoimi chorymi poglądami – powiedział Józef Kubica.

Prelegent odniósł się także do melioracji lasów i meandryzacji rzek.

– Woda jest najważniejszym czynnikiem przeciw ocieplaniu się klimatu. Co zrobiliśmy? Wyprosiliśmy rzeki. Mowa o naszej fatalnej polityce z lat 70. ubiegłego wieku. Głupie melioracje w lasach doprowadziły do tego, że brakuje tam wody. Jeszcze jako radny Sejmiku Województwa Śląskiego namawiałem do powrotu meandryzacji rzek. Musimy zatrzymać wodę. Nie może być sytuacji, w której woda w przeciągu bardzo krótkiego okresu spływa do zlewni – oznajmił leśnik.

radiomaryja.pl

drukuj