fot. Lasy Państwowe

J. Kubica o Europejskim Zielonym Ładzie: Najgorsza dla nas jest możliwość zaskarżania Planów Urządzania Lasu

Chodzi o zabranie możliwości gospodarowania w swoim kraju swoimi zasobami. To przyniesie katastrofalne skutki. 20 proc. polskich lasów zostanie wyłączone z gospodarki leśnej (…). Najgorsza dla nas jest możliwość zaskarżania Planów Urządzania Lasu. Mamy 429 nadleśnictw. Jeżeli w każdym zostanie zaskarżony plan, to będziemy mieli do czynienia z paraliżem. Będziemy zaskarżeni do sądu. Mam nadzieję, że ten pomysł upadnie i nie dojdzie do skutku – powiedział Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Od 100 lat Lasy Państwowe służą Polakom. Pierwszym jej dyrektorem był Adam Loret.

W 1933 r. prezydent Ignacy Mościcki powołał Adama Loreta na pierwszego dyrektora Lasów Państwowych. Był to bardzo mądry człowiek, który usystematyzował całe leśnictwo. Od 1924 r. Lasy Państwowe zaczęły funkcjonować jako gospodarstwo leśne (…). 28 września 1991 r. Sejm uchwalił ustawę o lasach, która funkcjonuje do dziś. Bardzo ważna w ustawie jest treść dotycząca zrównoważonego rozwoju. Jednym z autorów ustawy był śp. prof. Jan Szyszko, wielki leśnik, autor ponad 100 prac naukowych – mówił Józef Kubica.

Lasy Państwowe utrzymują cały przemysł drzewny.

Meblarstwo zajmuje przodujące miejsce w Europie i świecie. Za przemysłem drzewnym, zakładami usług, leśnikami, stoi armia ludzi. Większość z nich mieszka w środowisku wiejskim. To jest około pół miliona ludzi. To Lasy Państwowe wybudowały przemysł drzewny. Zapewniliśmy stabilne ceny, stabilne terminowe dostawy drewna – zaznaczył dyrektor Lasów Państwowych.

W programie „Rozmowy niedokończone” dyrektor Lasów Państwowych odniósł się do zagrożeń, jakie niesie za sobą Europejski Zielony Ład.

Chodzi o zabranie możliwości gospodarowania w swoim kraju swoimi zasobami. To przyniesie katastrofalne skutki. 20 proc. polskich lasów zostanie wyłączone z gospodarki leśnej (…). Najgorsza dla nas jest możliwość zaskarżania Planów Urządzania Lasu. Mamy 429 nadleśnictw. Jeżeli w każdym zostanie zaskarżony plan, to będziemy mieli do czynienia z paraliżem. Będziemy zaskarżeni do sądu. Mam nadzieję, że ten pomysł upadnie i nie dojdzie do skutku – podkreślił gość „Rozmów niedokończonych”.

Polsce ma zostać odebrane prawo do samostanowienia o gospodarce leśnej. Kompetencje zostaną przeniesione na poziom Unii Europejskiej.

Unia Europejska ma zamiar zlikwidować wszystkie traktaty, a wśród nich jest ten najważniejszy – lizboński. Mówi on wyraźnie o samostanowieniu, o suwerenności gospodarek w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest propozycja likwidacji jednomyślności. Traktaty mają być przyjmowane większością 4/5 głosów. Chodzi nie tylko o lasy, ale także o drewno, ziemię (…). Mamy największą lesistość. Lasy są bardzo dobrze zarządzane. Oczywiście borykamy się z problemami klimatycznymi. Widać gołym okiem problemy związane z suszą, obumieraniem drzewostanu, z atakami szkodników – zauważył Józef Kubica.

Trzecia Droga i Lewica chcą, żeby do 2030 r. podwojona została powierzchnia parków narodowych.

Komisja Europejska mówi, że powinniśmy mieć ok. 4-5 proc. powierzchni parków narodowych, a mamy ok. 1,5 procent. Parki narodowe w takich krajach jak: Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Chorwacja czy Grecja stanowią 3 procent. Tam się non stop pali. Tam nie ma żadnych drzewostanów jak u nas. Są zarośla piniowe – mówił dyrektor Lasów Państwowych.

radiomaryja.pl

drukuj