fot. twitter.com

KE chce odbudowy gospodarczej opartej na założeniach tzw. Zielonego Ładu

Program Nowa Generacja Unii Europejskiej to plan odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa zapowiedziany przez Komisję Europejską. W jego centrum znajdą się założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Odbudowa gospodarcza po pandemii musi zmierzać w kierunku zielonej przyszłości – podkreślała przewodnicząca Komisji Europejskiej

Chcemy zaproponować prawdziwy plan na przyszłość – obudowy pokoleniowej. To oczywiście oznacza bezprecedensowe, ogromne inwestycje, (…) które nie tylko zachowają wyjątkowe osiągnięcia ostatnich 70 lat, ale zadbają o to, by UE była neutralna klimatycznie, ucyfrowiona, społeczna“ – dodała Ursula von der Leyen.

Na ten cel zaplanowano 750 mld euro, które mają wzmocnić budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 w ramach wieloletnich ram finansowych. Program Nowa Generacja UE ma wspierać rozwój sztucznej inteligencji, precyzyjnego rolnictwa czy zielonej inżynierii, czyli zgodnie z założeniami tzw. Zielonego Ładu.

– On ciągle jest oparty na ideologii. Europa jest jednym z najmniejszych kontynentów na świecie i najmniej przyczynia się do zmian klimatycznych – zaznaczył europoseł Witold Waszczykowski w TV Trwam.

Dodał, że plan zielonej polityki jest korzystny przede wszystkim dla najbogatszych państw Unii Europejskiej.

– Kto dysponuje technologiami, które mogłyby zastąpić tradycyjne technologie oparte na węglu czy ropie. Technologiami takimi jak fotowoltaika czy innymi nowoczesnymi, które miałyby w tym zielonym ładzie zastąpić tradycyjnepodkreślił polityk.

Wśród nich także energia odnawialna i wodór, które mają pomóc osiągnąć zaplanowaną neutralność klimatyczną. Nowy plan KE zakłada również zwiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 mld euro.  Początkowo budżet funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat. Pieniądze będą przeznaczone na pomoc biedniejszym krajom w osiągnięciu neutralności klimatycznej.

TV Trwam News

drukuj