fot. flickr.com

Szef KE proponuje Putinowi zacieśnienie współpracy handlowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał list do prezydenta Rosji Władimira Putina, sugerując bliższe kontakty handlowe między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą, w której czołową rolę odgrywa Rosja – podał Reuters.

Juncker wiąże zacieśnianie współpracy z postępami we wdrażaniu zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie – dodaje Reuters, który dotarł do listu.

W liście podkreślona jest waga, jaką szef KE przywiązuje do dobrych stosunków między UE a Rosją, „które – ku mojemu żalowi – nie mogły się rozwijać w ciągu minionego roku” – pisze Juncker.

Dodaje, że polecił urzędnikom KE przestudiowanie możliwości zbliżenia UE i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, w której skład poza Rosją wchodzi Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan.

Szef dyplomacji Litwy Linas Linkeviczius powiedział Reutersowi, że jest zaskoczony treścią tego listu i że nie odzwierciedla on wspólnego punktu widzenia krajów Unii Europejskiej. Nie ma tam wzmianki o sankcjach, jakie UE wprowadziła po zajęciu Krymu przez Rosję i na skutek konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Rzecznik KE potwierdził, że po spotkaniu na szczycie G20 w Antalyi w Turcji Juncker wysłał list do Putina, ale jego zdaniem nie ma w tym liście żadnych nowych zobowiązań.

PAP/RIRM

drukuj