fot. flickr.com/RIRM

KE: Juncker spotka się z Putinem?

Dzisiaj w budynku Berlaymont w Brukseli rozmawiano m.in. na temat zbliżającej się wizyty przewodniczącego Komisji Europejskiej – J.C. Junckera w Rosji, zaplanowanej na 16 czerwca tego roku.

Celem wyjazdu jest międzynarodowe forum ekonomiczne w Sankt Petersburgu. Juncker ma przedstawić tam m.in. rosyjskim władzom perspektywę unijną wobec obecnego stanu stosunków Unia Europejska – Rosja.

Mogę potwierdzić, że przewodniczący Juncker został zaproszony (do Rosji – red.) i 16 czerwca planuje uczestniczyć w międzynarodowym forum ekonomicznym w Sankt Petersburgu. Korzystając z okazji szef Komisji Europejskiej przedstawi rosyjskim władzom oraz szerszemu gronu perspektywę unijną wobec obecnego stanu stosunków UE – Rosja – mówił dziś w Brukseli rzecznik KE Margaritis Shinas.

Jucker ma opierać się tutaj na jednogłośnym stanowisku przyjętym przez ministrów spraw zagranicznych UE w tej sprawie. Jeżeli chodzi o kwestię unijnych sankcji wobec Rosji to tak jak podczas ubiegłotygodniowego szczytu G7 w Japonii mówili liderzy polityczni – ich okres obowiązywania uzależniony jest od całkowitego wdrożenia przez Rosję porozumień z Mińska i poszanowania suwerenności Ukrainy.

Shinas pytany o to czy Juncker w Rosji spotka się z Władimirem Putinem odpowiedział:

Rozumiemy, że prezydent Putin będzie również uczestniczył w międzynarodowym forum ekonomicznym w Sankt Petersburgu. Uważam to za oczywiste, że obydwaj liderzy będą musieli się spotkać, ponieważ będą uczestniczyć w tym samym forum – zaznaczył rzecznik KE.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj