fot. flickr.com

Unijna komisarz ds. zatrudnienia spotka się z szefową MRPiPS

Budzące kontrowersje nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników będą dziś tematem rozmowy unijnej komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen z minister pracy Elżbietą Rafalską. Spotkanie odbędzie się w Warszawie.

Brukselska urzędnik będzie rozmawiać także z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców.

W drugiej połowie lipca Komisja Europejska odrzuciła „żółtą kartkę”, czyli zastrzeżenia 11 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, ws. propozycji zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, dr nauk ekonomicznych, nie wyklucza, że przyjazd komisarz do Polski może świadczyć o zmianie wcześniejszej decyzji.

– Jeżeli rzeczywiście będzie chciała powtórnie przedstawić swoje stanowisko, oznaczałoby to, że idzie na konfrontację z tymi kilkunastoma krajami, czyli idzie drogą, która doprowadziła do Brexitu, gdy urzędnicy unijni forsowali rozwiązania, z którymi nie zgadzały się poszczególne kraje i stawiali na swoim. Wydawało się, że Brexit przerwie tego rodzaju praktyki i w tej sprawie rzecz jest ewidentna. Chodziło nam przecież o to, żeby ta swoboda przepływu usług była realizowana w pełni – mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

KE przedstawiła przepisy dotyczące delegowania pracowników w marcu tego roku. Mogą one uderzyć m.in. w polskie firmy, zwłaszcza budowlane, działające na rynku unijnym. Polscy przedsiębiorcy uważają, że pomysły, jakie forsuje Bruksela, znacznie podniosłyby ich koszty, a w konsekwencji obniżyły konkurencyjność.

RIRM

drukuj