Na Białorusi znaleziono szczątki jeńców byłego obozu niemieckiego

Szczątki ok. 2 tys. jeńców odnaleziono w miejscu byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag 382 w Borysowie na środkowej Białorusi. Taką informację podała gazeta białoruskiego ministerstwa obrony.

Dotychczas prowadzący badania żołnierze 52. wyspecjalizowanego batalionu poszukiwaczy wydobyli szczątki ok. 2 tysięcy więźniów w wieku od 20 do 40 lat. Dzięki odnalezionym medalionom udało się ustalić tożsamość trzech z nich. Jest to dwóch szeregowców oraz czerwonoarmista z Ukrainy. Osiem kolejnych medalionów ma być wkrótce poddanych ekspertyzie.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zaznacza, że trudno określić znaczenie znaleziska. Może być ono dowodem, że również Wermacht dokonywał zbrodni ludobójstwa.

Trudno powiedzieć i określić to znalezisko, ale ono ilustruje kolejny dowód i kolejne twarde stwierdzenie, że dokonywano ludobójstwa nie tylko w obozach koncentracyjnych, ale również dokonywała tego armia czy inne formacje niemieckie. To jest istotne. Natomiast skala ludobójstwa i cele jakie sobie postawiono, czyli „wyrąbanie” tej przestrzeni dla Niemców na wschodzie, były tak szerokie, że to aż tak bardzo nie dziwi. Warto to wszystko  upamiętniać. Pamiętajmy, że mówimy tu o tysiącach ofiar i łamiemy pewne stereotypy czy próby zakłamań, które się pojawiły w przestrzeni publicznej i historycznej –  podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Na szczątki ludzkie na terenie dawnego Stalagu natknęła się ekipa budowlana podczas kopania dołów w celu położenia fundamentów pod budynek. Prace natychmiast wstrzymano, a po uzyskaniu pozwoleń i po badaniach środowiskowych rozpoczęto prace poszukiwawcze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl