fot. PAP/Wojtek Jargiło

S. Żaryn o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: Mamy obecnie do czynienia z pełzającą destabilizacją

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, ocenił, że na polsko-białoruskiej granicy mamy obecnie do czynienia z pełzającą destabilizacją. W rozmowie z reporterem Radia Maryja wskazał, że konflikt na tamtym obszarze wszedł w nowy etap.

Stanisław Żaryn zaznaczył, że obecnie reżim białoruski nie organizuje już spektakularnych ataków na naszą granicę, ale każdego dnia prowadzone są na mniejszą skalę próby przedostania się do Polski.

Możemy powiedzieć, ze służby białoruskie zmieniły taktykę. Prowadzą na naszą linię graniczną mniejsze grupy cudzoziemców, ale bardziej agresywne. Wciąż mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami w naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, oślepianiem ich laserami, a także podejmowaniem stałych działań po to, żeby ten kryzys trwał. Wiemy również, że służy białoruskie rozpuszczają różnego rodzaju plotki wśród cudzoziemców, żeby ich potencjał mobilizacji do ataku był na odpowiednio wysokim poziomie. Widać, że ten konflikt się nie kończy, chociaż rzeczywiście mamy ważenie pełzającego etapu białoruskich działań – wyjaśnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1471015348606545924

Straż Graniczna przekazała, że ostatniej doby 29 osób próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Około godziny 24.00 granicę w pobliżu placówki Straży Granicznej w Czeremsze forsowała grupa 40 agresywnych osób. Doszło do zatrzymań obywateli Iraku oraz Syrii.

Z kolei we wtorek ok. 17.00 w pobliżu miejscowości Kodeń trzy osoby próbowały za pomocą łodzi pontonowej przekroczyć rzekę graniczną Bug.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl