fot. PAP/EPA

Szef MSZ rozmawiał z szefem dyplomacji UE nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Josepem Borrellem na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w kontekście zaplanowanej na 15 listopada Rady ds. Zagranicznych w Brukseli – przekazało w sobotę wieczorem MSZ.

„Minister Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem. Rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w kontekście zaplanowanej na 15 listopada Rady ds. Zagranicznych w Brukseli” – poinformowało w komunikacie polskie MSZ.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1459611457499410435

Resort zaznaczył, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Josepa Borrella.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1459597704401719299

Wcześniej w sobotę Zbigniew Rau rozmawiał również na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz z francuskim szefem dyplomacji Jeanem-Yves’em Le Drianem.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na nałożone na jego reżim sankcje.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską, przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią, w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl