MSZ zwraca się do Fundacji Otwarty Dialog o nadesłanie uchwał i wyjaśnień

MSZ zwróciło się do Fundacji Otwarty Dialog „o niezwłoczne nadesłanie wszystkich uchwał fundacji przyjętych w latach 2013-2017 oraz o szereg wyjaśnień – poinformowało PAP Biuro Rzecznika Prasowego resortu.

W piśmie skierowanym do prezes zarządu Fundacji „The Open Dialog Foundation” Ludmiły Kozłowskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych „realizując obowiązek nadzoru nad fundacją – zwróciło się przede wszystkim o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych od 2013 r. do dziś”.

Ponadto, jak czytamy w komunikacie, MSZ zwróciło się o wyjaśnienie, „dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków”.

„Ministerstwo zwróciło się też o wyjaśnienie przyczyn publikacji przez przedstawicieli fundacji w mediach społecznościowych treści będących personalnymi atakami wymierzonymi w konkretne osoby” – podkreślono.

O sprawie wcześniej napisał portal wPolityce.pl, który poinformował, że z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie działań Fundacji Otwarty Dialog zwrócił się minister Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył portal, koordynator służb specjalnych zwrócił się do MSZ w sprawie apelu Bartosza Kramka z FOD, który na Facebooku apelował o zaangażowanie w obalenie polskiego rządu.

„Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa” – cytuje w wPolityce uzasadnienie wniosku Kamińskiego do MSZ. Rzecznik ministra koordynatora zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma „bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce”.

„Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!” – pod takim hasłem Kramek opublikował apel w internecie. W 16 punktach przedstawił swój plan obalenia władzy, sugerował radykalne rozwiązania – podkreśla portal wPolityce. Jak zaznaczono, to szef MSZ ze względu na charakter działalności fundacji jest uprawniony do jej kontroli. Chodzi o funkcjonowanie organizacji w porównaniu z jej celami statutowymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl