fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ: stosunki polsko-niemieckie dobre

Stosunki polsko–niemiecki są dobre, oparte na solidnych fundamentach; szczerze możemy rozmawiać o problemach w Europie – powiedział szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec.

Frank Walter Steinmeier i Witold Waszczykowski rozmawiali w Warszawie m.in. o sytuacji na Ukrainie, problemie imigrantów, obecności NATO w Europie oraz możliwości opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Mamy wspólne zdanie, co do zagrożeń jakie stoją przed NATO i naszym regionem. Mamy wspólne pomysły, jak się im przeciwstawić – oświadczył Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych

– Istotny punkt, o którym rozmawialiśmy, to niezakończony konflikt rosyjsko-ukraiński. Uzyskaliśmy informacje, jak będzie dalej wyglądała praca formatu mińskiego, jak będą dalej wprowadzane w życie ustalenia. Kibicujemy i wspomagamy dalej dyplomację niemiecką. Ten format miński być może w ciągu kilku następnych miesięcy zadziała. Rozmawialiśmy o sytuacji w Europie. Wiemy, że Europa jest w tej chwili w trudnej sytuacji, ponieważ dyskutuje o dalszym modelu rozwoju. Mamy nadzieję, że ten nowy model rozwoju zostanie ustalony w sposób kompromisowy i nasi przyjaciele z wysp pozostaną z nami – powiedział minister.

Musimy wspólnie stawić czoła problemowi napływu uchodźców do Europy i zastanowić się jak uszczelnić granice – mówił po spotkaniu szef niemieckiego MSZ. Frank Walter Steinmeier wskazał, że Polska i Niemcy mają wspólny interes, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy.

RIRM

drukuj