fot. PAP/Leszek Szymański

Szef MSZ: Kwestie strat Polski z II wojny światowej będą poruszane z Niemcami przy okazji rocznic

Straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej będą przedmiotem rozmów polsko-niemieckich przy okazji nadchodzących rocznic – zapowiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji został zapytany podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów w Warszawie o to, czy w czasie dwustronnych rozmów z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem poruszony został temat reparacji wojennych i czy kwestia ta obciąża relacje polsko-niemieckie.

Jacek Czaputowicz odpowiedział, że problem reparacji nie był poruszany podczas piątkowych rozmów.

„Ta sprawa jest na agendzie rozmów, ale w Polsce zajmuje się tym komisja parlamentarna (kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej – PAP)” – wskazał polityk.

Jak zapowiedział, kwestie strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej – materialnych, ale przede wszystkim ludzkich – będą przedmiotem dyskusji przy okazji nadchodzących rocznic.

Poinformował w tym kontekście, że zaprosił Heiko Maasa do złożenia wizyty w Warszawie 1 sierpnia, w dniu 85. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Byłaby to także okazja do przedyskutowania kwestii historycznych, a także odbycia rozmów dwustronnych” – dodał polityk.

Wspomniał też o obchodzonej 1 września 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na którą zaproszony został m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

„Te rocznice historyczne służą do przedyskutowania, można powiedzieć szerzej – takiego zinternalizowania przez społeczeństwa problemów związanych z historią dotyczącą drugiej wojny światowej” – powiedział.

Heiko Maas potwierdził natomiast na konferencji, że prezydent Niemiec przyjedzie do Polski na wrześniowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wyraził też zadowolenie w związku z otrzymanym zaproszeniem na uroczystości z okazji 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Te wydarzenia są niezwykle ważne dla nas” – podkreślił minister. Zwrócił też uwagę, że na ten rok przypada 30. rocznica upadku muru berlińskiego.

Jak zaznaczył, stosunki polsko-niemieckie są tak „ścisłe, partnerskie i przyjazne”, że spotkania możliwe są także w związku z okazjami, które przypominają te wydarzenia we wspólnej historii, które nie były dobre.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl