Odsłonięcie tablicy ku czci pomordowanych w Ponarach

W kościele św. Jana Chrzciciela w Augustowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków pomordowanych w Ponarach. W ciągu trzech lat Niemcy zabili pod Wilnem około stu tysięcy osób.

Ponary to miejscowość położona dziesięć kilometrów na południowy zachód od centrum Wilna. W 1941 roku wkroczyli tu Niemcy. Wykorzystali miejscowość do szerokiej akcji eksterminacyjnej.

– Ponary to jedno z miejsc martyrologii narodu polskiego w czasie drugiej wojny światowej. Właściwie w Ponarach zginęło około 20 tys. Polaków, ale zginęło także około 80 tys. obywateli polskich narodowości żydowskiej. W Ponarach pod Wilnem w czasach okupacji niemieckiej od lipca 1941 roku aż do lipca 1944 roku Niemcy, ale niestety również różnego rodzaju organizację militarne i paramilitarne litewskie dokonywały rzezi – wskazuje historyk dr Robert Derewenda z zespołu ekspertów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ofiary Niemców wspieranych przez litewskie organizacje paramilitarne były starannie dobierane.

– W Ponarach zginął kwiat młodzieży polskiej, była to młodzież szkolna, harcerze, absolwenci renomowanych szkół. Zginęła tam inteligencja, profesorowie, naukowcy Uniwersytetu Stefana Batorego, nauczyciele, żołnierze Armii Krajowej, żołnierze Wojska Polskiego, lekarze, w tym światowej sławy onkolog prof. Pelczak – mówi Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Augustowie uroczyście odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą pomordowanych Polaków.

Zbrodnia w Ponarach była najtragiczniejsza rzeczą jaka wydarzyła się na Kresach Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej, a zarazem byłą zbrodnią świadomie ukrywaną, która powoli wychodzi na światło dzienne – podkreśla prezes Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” Maria Wieloch.

– Właśnie umieszczanie tablic w kościołach i stawianie pomników to jest jedna z form uświadamiania społeczeństwa o tej zbrodni. […]Od przyszłego roku informacja o zbrodni ponarskiej trafi do podręczników historii klas ponadgimnazjalnych – akcentuje Maria Wieloch.

Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska”, zostało powołane we wrześniu 1994 r. z inicjatywy śp. Heleny Pasierbskiej. Jego celem jest upowszechnienie i utrwalenie pamięci o Polakach, którzy za walkę o wolność Ojczyzny ponieśli męczeńską śmierć w Ponarach a także ujawnienie prawdy o tym ludobójstwie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl