fot. PAP/EPA

Francja i Niemcy pogrążają się w politycznym chaosie

Prezydent Francji, Emanuel Macron, przyjął rezygnację Michel Barniera z urzędu premiera tego państwa. Sytuacja we Francji – podobnie jak i brak stabilności politycznej w Niemczech – może negatywnie wpłynąć na kształt całej Unii Europejskiej.

W środę we francuskim parlamencie odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu. Wniosek w tej sprawie złożył lewicowy Nowy Front Ludowy, a poparła go frakcja prawicowego Zjednoczenia Narodowego kierowanego przez Marine Le Pen. Było to podyktowane ostatnią ustawą budżetową, która spotkała się z falą krytyki ugrupowań politycznych. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Wówczas premier Francji podkreślał, że decyzja o jego odwołaniu jeszcze bardziej pogrąży kraj w kryzysie.

– Drodzy ustawodawcy, nie mogę zaakceptować, że destabilizacja instytucjonalna mogłaby być celem, który zjednoczyłby większość członków parlamentu, w momencie gdy nasz kraj przechodzi przez głęboki kryzys moralny, gospodarczy, finansowy i obywatelski – mówił premier Francji, Michel Barnier.

– Ten wniosek o wotum nieufności służy powrotowi na ścieżkę postępu i dialogu republikańskiego, aby dać Francji sprawiedliwy budżet – podkreślił Boris Vallaud z Partii Socjaldemokratycznej.

Ostatecznie wniosek przegłosowano, co poskutkowało upadkiem rządu. W czwartek premier Michel Barnier złożył swoją dymisję na ręce prezydenta Emanuela Macrona. Po upadku rządu Michela Barniera, Francja ponownie stanęła przed wyzwaniem zatwierdzenia budżetu na rok 2025 w ciągu niecałego miesiąca. Na ulice Francji wyszli obywatele, którzy protestowali przeciwko kryzysowi politycznemu w kraju.

– Nie głosowałam na ten rząd, więc byłam szczęśliwy z obalenia rządu. Czego oczekujemy od nowego rządu? Odwrócenia wszystkiego, co zostało wprowadzone przez obalony rząd – stwierdziła obywatelka Francji.

Zdaniem historyka i publicysty, Zbigniewa Przybyłka, problemy we Francji to efekt złej polityki prezydenta Emanuela Macrona, który traci poparcie i kontrole w kraju.

– Gambit polityczny, który wywołał Macron na początku roku, ogłaszając wybory, okazał się dla niego nieopłacalny. Teraz Francja musi płacić cenę za to, że prezydent nie ma większości, a rząd jest zdany na łaskę i niełaskę lewicy lub skrajnej prawicy – ocenił Zbigniew Przybyłka.

W podobnej sytuacji są Niemcy, gdzie doszło do spięć w rządzie, a powodem jest rozłam w koalicji i dymisja ministra finansów. Zdaniem dr. Marcelego Burdelskiego wpływ na podziały może mieć spadek PKB czy stagnacja niemieckiej gospodarki.

– Cała ostatnia sprawa poszła o redukcje wydatków w budżecie na opiekę społeczną i ścięto tam świadczenia – tłumaczył dr Marceli Burdelski.

Francja i Niemcy, czyli dwa najbardziej wpływowe kraje Wspólnoty, słabną, w momencie kiedy UE powinna pokazać swoją siłę – szczególnie w czasie pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl