fot. pixabay.com

Niemcy przejmują przewodnictwo w G7

Na 2022 rok Niemcy przejmują przewodnictwo w grupie G7. „Początek będzie spokojny, ale tegoroczna prezydencja Niemiec w G7 zostanie zdominowana przez napięcia związane z ochroną klimatu, polityką międzynarodową i walką z pandemią koronawirusa” – ocenia portal Tagesschau.

Członkowie G7 nie są jeszcze zgodni w wielu kwestiach. Także nowy rząd RFN wciąż szuka wspólnego stanowiska i w styczniu ma oficjalnie ogłosić, jakie tematy zamierza umieścić w agendzie podczas swojej prezydencji.

Rzecznik rządu Steffen Hebestreit przedstawił już nowe, minimalistyczne logo niemieckiego przewodnictwa w G7.

„Proste logo pasuje do raczej spokojnego początku niemieckiej prezydencji” – ocenia Tagesschau.

Nowa szefowa MSZ Annalena Baerbock (Zieloni) już w połowie grudnia spotkała się w Liverpoolu ze swoimi odpowiednikami z innych krajów G7, czyli Francji, Japonii, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Tam zadeklarowała chęć wspólnego działania, aby „liberalne demokracje w czasach globalnych napięć trzymały się razem”. Podkreśliła znaczenie praw człowieka i traktatów międzynarodowych oraz zapowiedziała politykę „skierowaną na przyszłość”.

Motywem przewodnim niemieckiego przewodnictwa w G7 jest „działanie, zanim będzie za późno”, szczególnie z myślą o kryzysie klimatycznym i walce z pandemią COVID-19.

„Jest też wiele innych istotnych kryzysów, np. spór nuklearny z Iranem i zaostrzający się obecnie konflikt między Rosją a Ukrainą” – wylicza Tagesschau.

Opozycja w Bundestagu jest sceptycznie nastawiona do możliwości odegrania przez Niemcy kluczowej roli w G7. Wiceprzewodniczący chadeckiej frakcji parlamentarnej Johann Wadephul skrytykował niespójną politykę zagraniczną obecnej koalicji rządowej. Podkreślił, że najważniejszą obecnie kwestią pozostaje „polityczne zjednoczenie krajów Zachodu przeciw autorytarnym reżimom, takim jak Rosja i Chiny”.

Kanclerz RFN Olaf Scholz (SPD) nie widzi jednak powodu, by wątpić w jedność rządu.

„Rząd pracuje wspólnie dla kraju, a my będziemy działać razem, także w kwestiach polityki zagranicznej” – zapowiedział krótko po wyborze na szefa rządu.

W czerwcu przywódcy krajów G7 mają spotkać się na szczycie w Schloss Elmau w Bawarii.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl