Szef niemieckiego MSZ: 11 maja spotkanie ,,czwórki normandzkiej” ws. Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaprosił przedstawicieli władz Ukrainy, Rosji i Francji na poświęcone ukraińskiemu konfliktowi spotkanie, które ma odbyć się  11 maja w Berlinie. Zwrócił uwagę, że rozejm w Donbasie jest coraz częściej naruszany.

– Straciliśmy czas. Zawieszenie broni znowu osłabło, szybko rośnie liczba naruszeń rozejmu i liczba ofiar – powiedział Steinmeier gazecie ,,Welt am Sonntag”.

Najbliższe spotkanie tzw. czwórki normandzkiej ma być poświęcone przygotowaniu wyborów lokalnych na kontrolowanym przez separatystów wschodzie Ukrainy. Poruszony ma być też temat ,,interesujących propozycji” Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w sprawie ustabilizowania sytuacji w regionie.

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu na wschodzie Ukrainy (Ukraina, Rosja, OBWE) oraz przedstawiciele separatystów uzgodnili wstrzymanie ognia od 30 kwietnia na czas prawosławnych świąt wielkanocnych, co najmniej do 9 maja.

Tymczasem były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, specjalny wysłannik Kijowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, oświadczył w sobotę, że separatyści nie przestrzegają rozejmu w miejscowościach Szyrokyne, Awdijiwka i Marjinka. Według armii ukraińskiej w ciągu ostatniej doby na linii konfliktu dwaj jej żołnierze zginęli, a czterej zostali ranni.

ONZ szacuje, że od wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 9 tysięcy ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl