Szef BBN: Jesteśmy zainteresowani wzmocnioną obecnością NATO na dłużej

Jesteśmy zainteresowani tym, by utrzymać w dłuższej perspektywie wzmocnioną wysuniętą obecność wojskową NATO – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który przeprowadził w czwartek i piątek rozmowy w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Paweł Soloch podkreślił w rozmowie z PAP, że decyzje ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie w sprawie wzmocnienia obecności Sojuszu we wschodniej jego części są realizowane terminowo. Jak ocenił, nic nie wskazuje na to, by zmiana administracji w USA mogła cofnąć ten proces.

Wdrażanie postanowień warszawskiego szczytu NATO było głównym tematem spotkań szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kwaterze Głównej Sojuszu. Rozmawiał on m.in. z zastępczynią sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, przewodniczącym Komitetu Wojskowego gen. Petrem Pavelem, asystentami sekretarza generalnego ds. wywiadu i bezpieczeństwa, ds. politycznych i polityki bezpieczeństwa oraz ds. polityki obronnej i planowania. Uczestniczył też w roboczym obiedzie ambasadorów państw Trójkąta Weimarskiego (Polski, Niemiec i Francji).

„Jeżeli chodzi o wysuniętą obecność (wojskową), to te wszystkie decyzje, które podjęto w Warszawie, są realizowane terminowo” – powiedział Soloch.

Jak dodał, w ramach realizacji tych decyzji Sojuszu niebawem niemieccy żołnierze będą rozmieszczeni na Litwie, zaś w kwietniu przybędą Amerykanie. Soloch poinformował, że rozmawiał m.in. z ambasadorem Francji przy NATO, który potwierdził, że także ten kraj doda swoją kompanię do jednej z grup batalionowych, które zostaną rozmieszczone w Polsce i w krajach bałtyckich.

„Nie ma żadnych spowolnień, jeżeli chodzi o realizację postanowień dotyczących wysuniętej obecności (…). Amerykanie też realizują swoje zobowiązania” – dodał, pytany, czy w NATO są obawy o politykę administracji nowego prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie.

„Jest nowy prezydent, będzie nowa polityka zagraniczna, będą pewnie jakieś zmiany w polityce bezpieczeństwa. Ale zakładamy, że nie będą to zmiany, które mogłyby doprowadzić do cofnięcia procesu, który został zapoczątkowany szczytem warszawskim NATO” – ocenił Soloch.

Pierwszą okazją do spotkania członków Sojuszu z nowym prezydentem USA będzie planowany na pierwszą połowę roku szczyt NATO w Brukseli. Według Solocha nie ustalono jeszcze daty szczytu.

„Na pewno efektem tego szczytu powinno być – i zakładamy, że będzie – potwierdzenie jedności państw sojuszniczych” – powiedział Soloch.

Poinformował też, że tematem rozmów była również przyszłość obecności wojskowej na wschodniej flance NATO.

„Jesteśmy zainteresowani, by utrzymać ją w długiej perspektywie. W tej chwili mamy perspektywę roku, dwóch, trzech. Chcielibyśmy, żeby NATO ostatecznie podjęło decyzje systemowe, stałe” – dodał.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku sojusznicy zdecydowali o wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu przez rozmieszczeniu czterech batalionowych grup bojowych liczących po około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Każdy batalion będzie miał tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę będą pełnić Stany Zjednoczone. Obecność ta ma obecnie charakter ciągły i rotacyjny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl