Święto Marynarki Wojennej

W Gdyni swoje święto obchodziła dziś Marynarka Wojenna. Od 99 lat ten rodzaj sił zbrojnych RP obecny jest na Bałtyku, stanowiąc ważny element w obronie naszej granicy morskiej. Święto Marynarki Wojennej to także kulminacyjny punkt, organizowanego w Gdyni Święta Morza.

Jak co roku ostatnia niedziela czerwca to Święto Marynarki Wojennej. Tradycyjnie uroczystości związane z tym świętem rozpoczęły się od zbiórek marynarzy we wszystkich jednostkach polskich sił morskich oraz od podniesienia na polskich okrętach w kraju i zagranicą wielkiej gali banderowej. Tak było między innymi w Gdyni. 21 strzałów armatnich z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”, kwiaty, honorowa zmiana warty i pokaz musztry paradnej.

Dla mieszkańców Gdyni, regionu oraz turystów został dziś otwarty teren Portu Wojennego. Zwiedzający mogli zobaczyć okręty.

– Udostępniliśmy pięć okrętów. Fregatę rakietową, korwetę zwalczania okrętów podwodnych, okręt hydrograficzny, okręt podwodny i trałowiec – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów.

Wszystkie te jednostki można było dzisiaj obejrzeć, wejść na ich pokłady oraz zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem na nich funkcjonującym. Dla miłośników morza, dla dzieci i młodzieży była to nie lada atrakcja.

Udostępnione do zwiedzana zostały także jednostki lądowe marynarki wojennej, w tym sprzęt saperów, morskiej jednostki rakietowej oraz śmigłowiec pokładowy SH – 2G.

Po raz pierwszy Święto Marynarki Wojennej obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna.  Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl