[TYLKO U NAS] J. Wiśniewska: Solidarność europejska została zakopana razem z Nord Stream na dnie Bałtyku

Solidarność europejska została zakopana razem z Nord Stream na dnie Bałtyku – oceniła w rozmowie z Telewizją Trwam Jadwiga Wiśniewska, poseł do PE. Polityk skomentowała przyjętą przez UE dyrektywę gazową i jej wpływ na budowę NS2 oraz wypowiedziała się na temat nieoficjalnych ustaleń dużych państw, krzywdzących mniejsze kraje członkowskie.

Jadwiga Wiśniewska ubolewa, że przyjęta dyrektywa zmieniła swój charakter i nie wpłynie na budowę Nord Stream 2.

Pierwotny projekt, który wyszedł z Komisji ocenialiśmy pozytywnie. Niestety ten projekt stał się wydmuszką. Przegłosowana dyrektywa nie zatrzyma NS2. Ci, którzy pouczali nas w PE mówiąc czym jest solidarność unijna, dzisiaj mogą podsumować to wszystko jednym zdaniem – solidarność unijna została zakopana razem z Nord Stream na dnie Bałtyku. Interes niemiecko-rosyjski, rura niemiecko-rosyjska, będzie kontynuowana i ta dyrektywa gazowa nie ma na nią większego wpływu – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł oceniła, że budowa Nord Stream 2 to po prostu bezwzględnie realizowany projekt polityczny.

Ten biznes niemiecko-rosyjski będzie kontynuowany mimo tego, że trwa nadal agresja rosyjska na Ukrainę, mimo tego, że UE nałożyła sankcje na Rosję. To projekt biznesowy, wielki projekt także polityczny, który jest na naszych oczach realizowany. My tę regulację oceniamy bardzo krytycznie – powiedziała Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł zdradza, że w PE działania te są oceniane przez wielu polityków jako zwykła gra polityczna, mająca na celu forsowanie korzystnych dla pewnych sił politycznych ustaleń.

W PE mówi się tak, że Francja i Niemcy dogadali się i za poparcie dla ACTA2, dla dyrektywy o prawach autorskich, Francuzi dali poparcie dla dyrektywy gazowej. Po prostu zawarły pewnego rodzaju deal, ponad naszymi głowami i jest to dowód na to, że silne państwa dogadują się ze sobą kosztem mniejszych państw członkowskich – oceniła Jadwiga Wiśniewska.

Rozmówca Telewizji Trwam zaznaczyła, że w UE jest potrzeba dążenia do solidarności, a nie dbania o interesy największych europejskich graczy.

Powinniśmy przyjmować w UE takie regulacje, które będą sprawiedliwe wobec wszystkich państw pod względem energetycznym, które będą budowały tę solidarność energetyczną. Ta dyrektywa gazowa z tą solidarnością energetyczną nie ma nic wspólnego – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

RIRM

drukuj