fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Biała Podlaska: Przyznano pierwsze dopłaty do czynszu w Mieszkaniu plus

W Białej Podlaskiej przyznano dopłaty do czynszu pierwszym 69. lokatorom Mieszkania plus – powiedziała PAP rzecznik Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej Gabriela Kuc-Stefaniuk. Dopłaty obowiązują od 1 kwietnia, będą przekazane na konto właścicieli lokali do 13 kwietnia br.

„Do poniedziałku złożono 110 wniosków o dopłaty do czynszu, ale cały czas wnioski napływają i są na bieżąco rozpatrywane” – podała rzecznik Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej.

„Te pierwsze dopłaty to łącznie 15 tys. 278 zł, o którą już zawnioskowaliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)” – podkreśliła Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Jak przypomniała Gabriela Kuc-Stefaniuk, „lokatorzy, w zależności od wielkości mieszkania i dochodów, mogą liczyć od 100 do 300 zł dopłaty do czynszu”.

W Białej Podlaskiej w ramach Mieszkania plus wybudowano 186 lokali.

Ustawa o dopłatach do czynszu zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z ustawą dopłaty, które finansuje państwo za pośrednictwem BGK, są przyznawane na 15 lat najemcom nowych mieszkań budowanych we współpracy inwestora z gminą.

Zgodnie z ustawą o dopłatach do czynszu, jednoosobowe gospodarstwo domowe może ubiegać się o tego rodzaju wsparcie, jeżeli średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego – 120 proc.

Co roku beneficjenci programu Mieszkanie na Start są weryfikowani pod kątem wysokości dochodu. Dopiero jeśli dochód przekroczy ustawowe kryteria, dopłata do czynszu zostanie zmniejszona lub zawieszona. Wzrost dochodów jest uwzględniany w wysokości dopłaty – zostaje ona pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju informowało, że w 2019 r. na dopłaty do czynszu ma być przeznaczonych 200 mln zł. W latach 2020-2033 kwota z poprzedzającego roku będzie corocznie powiększana o kolejne 200 mln zł. Od 2034 r. dopłaty w programie będą wynosiły co roku tyle samo, czyli 3,2 mld zł.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało już łącznie 480 mieszkań w Białej Podlaskiej (186 lokali), Kępnie (36) i Jarocinie (258). W pierwszej połowie 2019 r. lokatorzy dostaną klucze do 172 mieszkań w Gdyni i 192 mieszkań w Wałbrzychu. W budowie jest też 513 mieszkań w Katowicach, 108 w Jarocinie i 42 w Kępicach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl