Mieszkania z programu „Mieszkanie plus” już w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Jarocina, jako pierwsi w Polsce dostaną klucze do mieszkań z rządowego programu „Mieszkanie plus”. Pod koniec grudnia w Jarocinie podpisano umowę na realizację pierwszego z trzech osiedli. Do oferty programu „Mieszkanie plus” włączono ponad 250 mieszkań czynszowych. Pierwsze z nich mają być gotowe pod koniec tego roku.

W Jarocinie tanich i nowych mieszkań dziś w zasadzie nie ma – wskazał Adam Pawlicki.

– Myślę, że mieszkań, tak jak w całej Polsce, brakuje, a potrzeby są bardzo duże. Szczególnie właśnie mieszkań na wynajem – powiedział burmistrz Jarocina.

Efekt dobrej współpracy samorządu i rządu powoduje, że w Jarocinie w ciągu dwóch lat przybędzie 400 mieszkań. Ponad 250 z nich realizowanych będzie w ramach programu „Mieszkanie plus” – dodał.

– Jesteśmy po wszelkich uzgodnieniach, pozwoleniach na budowę i zapewnieniach dostawy energii, sieci, uzbrojenia – podkreślił Adam Pawlicki.

Dzięki temu pierwsi lokatorzy do mieszkań wybudowanych w ramach rządowego programu będą mogli wprowadzić się pod koniec tego roku – wskazał Ireneusz Lamprecht, radny urzędu miejskiego w Jarocinie.

Zapewnienie Polakom własnego mieszkania jest więc wyzwaniem cywilizacyjnym – podkreślił rzecznik wojewody wielkopolskiego.

– Jego założenie jest proste, chodzi o to, aby zwiększyć dostępność mieszkań dla osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, żeby zwiększyć dostępność mieszkań dla osób, które do tej pory nie miały na to żadnych szans – wskazał Tomasz Stube.

Program „Mieszkanie plus” ma być alternatywą dla wszystkich tych, którzy dziś nie mają zdolności kredytowej – powiedział Tomasz Ławniczak, poseł PiS.

– Dla tych rodzin, które zarabiają średnią lub poniżej średniej, ten program w szczególności jest dedykowany – wskazał.

Czynsz w mieszkaniach z rządowego programu ma być dużo bardziej atrakcyjny niż na rynku nieruchomości. Jego wysokość uzależniona będzie od lokalizacji mieszkania. Wahać się będzie od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli lokator będzie chciał wykupić mieszkanie, czynsz będzie o 20 proc. wyższy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań.

TV Trwam News/RIRM

drukuj