fot. twitter.com/MIB_GOV_PL

[TYLKO U NAS] A. Adamczyk: W 2018 r. chcemy dalej kumulować wysiłki nad programem Mieszkanie plus

Start programu Mieszkanie plus, rozbudowa kolei, dworców i obrona polskich pracowników delegowanych – to największe dokonania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w 2017 r. – powiedział w rozmowie z red. Mateuszem Antczakiem z portalu radiomaryja.pl minister Andrzej Adamczyk. Szef MIiB wskazał również na najważniejsze cele resortu w 2018 r. 

Najbardziej zadowolony jestem z tego, że rozpędza się program Mieszkanie plus – powiedział Andrzej Adamczyk.

Mamy coraz więcej umów z samorządami w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości. Ustawa o KZN, która weszła w życie 11 września, jest krokiem milowym w realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości polegającym na likwidacji deficytu mieszkaniowego w naszym kraju – wskazał minister infrastruktury i budownictwa.

Wyszliśmy w 2017 r. na prostą, jeżeli chodzi o inwestycje kolejowe – dodał.

Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości, które pojawiały się jeszcze przed dwoma laty – nie były one nieuzasadnione, ponieważ przejęliśmy puste szuflady. Nie było żadnych projektów, co do wykorzystania środków unijnych na inwestycje kolejowe. Wysiłek kolejarzy i wszystkich tych, którzy pracowali nad inwestycjami kolejowymi, spowodował, że dzisiaj jesteśmy wskazywani jako państwo najlepiej wykorzystujące środki unijne w tej perspektywie. Szczególnie wykorzystujemy je w obszarze transportowym, kolejowym i drogowym. Zmieniamy polską kolej. Czynimy ją bezpieczną i coraz bardziej przewidywalną. Pracujemy nad przebudową szlaków kolejowych i samych dworców. 17 grudnia oddaliśmy po modernizacji pierwszy dworzec kolejowy w Miechowie (woj. małopolskie), który realizowany był w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki niemu ponad 200 dworców w całej Polsce zostanie przywróconych do życia. Będą to dworce bezpieczne, gdzie znajdą schronienie pasażerowie kolei – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Wspieramy również przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, odbudowy potencjału Poczty Polskiej i obrony polskich pracowników delegowanych – wskazał polityk.

Resort infrastruktury służy pomocą pełnomocnikowi rządu powołanemu do realizacji CPK. Odbudowujemy również potencjał i siłę Poczty Polskiej. Prowadzimy bardzo aktywną politykę w zakresie obrony transportu międzynarodowego wobec przepisów UE, które będą dotyczyły osób pracujących w transporcie. Te przepisy forsowane są szczególnie przez Francję i Niemcy, ale i tzw. porozumienie paryskie. Nie możemy pozwolić na osłabianie potencjału gospodarczego, który został zbudowany przez przedsiębiorców w transporcie międzynarodowym – zaznaczył minister Adamczyk.

Szef resortu wskazał również na najważniejsze cele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w 2018 r.

W 2018 r. chcemy dalej kumulować wysiłki nad programem Mieszkanie plus. Jest to program realizowany nie tylko w obszarze nowo realizowanych mieszkań przez Krajowy Zasób Nieruchomości, ale jest to też wsparcie dla samorządów w realizacji budownictwa społecznego, komunalnego, socjalnego czy spółdzielczego. W każdym z tych obszarów państwo musi wręcz wspomagać inwestorów, żeby deficyt mieszkaniowy w Polsce za 10 lat (tyle dajemy sobie czasu, bo nie jest to proces, który zadzieje się z dnia na dzień) został zniwelowany. Mamy nadzieję, że zbudujemy rynek mieszkań na wynajem i zlikwidujemy deficyt mieszkaniowy w tym obszarze, który doskwiera dziś najbardziej – tych osób i rodzin, których dochody są wyższe od limitów, które pozwalają przydzielić mieszkanie komunalne, a zbyt niskie, aby uzyskać zdolność kredytową. Mieszkanie plus to jest nasze wyzwanie i na pewno nad tym będziemy pochylali się najbardziej – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Mam również nadzieję, że uda się zakończyć proces legislacyjny nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym. Jest on już praktycznie gotowy do procedowania w rządzie i następnie w Sejmie – dodał.

Chcemy nadal realizować plan wzmacniania Poczty Polskiej, szczególnie jeśli chodzi o kwestię usług pocztowych przy wsparciu nowych technologii – powiedział szef resortu infrastruktury i budownictwa.

15 grudnia Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o drogach publicznych. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ ta ustawa pozwala przejąć system poboru opłat na drogach krajowych przez Inspekcje Transportu Drogowego – wskazał Andrzej Adamczyk.

Dla nas to będzie wielki sprawdzian, jeżeli chodzi o organizacje tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że 3 listopada sprawnie przejmiemy pobór opłat na drogach krajowych za przejazd samochodów ciężarowych. Jest to wielkie zadanie, ale jestem przekonany, że uda się je zrealizować – zaznaczył polityk.

Andrzej Adamczyk odniósł się również do inwestycji drogowych na 2018 r.

Rozbudowa autostrady A1 i A2. Będą przygotowywane inwestycje do ogłoszenia przetargów. Do tego dochodzi budowa drogi Via Carpatia, która jest już częściowo w realizacji. Kolejne inwestycje przy drodze S7 – to jest połączenie portów Trójmiasta z południem Europy. Tu mamy coraz większe nadzieje i szanse na to, że za trzy lata pojedziemy już DK S7 w całości na terenie naszego kraju. Inwestycje na DK S3. Jest to bardzo ważny odcinek w okolicach portów Szczecin-Świnoujście, ale także niezmiernie ważny odcinek na południu od autostrady A4 do granicy z Czechami. Chcemy, aby też i Via Balitca była skierowana już w całości do realizacji na podstawie podpisanych umów – powiedział minister infrastruktury i budownictwa.

RIRM

drukuj