fot. twitter.com

Włochy: 890 szopek wystawiono w małej górskiej osadzie

890 bożonarodzeniowych szopek w miejscowości liczącej 852 mieszkańców – taki rekord pobity został w osadzie Ossona w Trydencie na północy Włoch. Cała miejscowość zamieniła się w wielką wystawę, której towarzyszą świąteczne dekoracje i oświetlenie.

W małym miasteczku w krainie Dolina Słońca (Val di Sole) po raz 18. zorganizowano wystawę pod nazwą „Sto szopek”. W tym roku hasło to okazało się nieaktualne, bo zaprezentowanych dzieł jest o wiele więcej.

Ekspozycja przyciąga co roku turystów z wielu części Włoch. Oglądają oni kolejne szopki, podążając wśród uliczek i zaułków udekorowanej świątecznie miejscowości wzdłuż czerwonego ozdobnego łańcucha, który wyznacza trasę zwiedzania.

Wszystkie prace wykonali miejscowi artyści, rzemieślnicy, stowarzyszenia, niekiedy z oryginalnych materiałów, takich jak ziarna zbóż, muszle, pnie drewna czy liście.

Nienotowana wcześniej rekordowa liczba prezentowanych żłóbków to rezultat daru, otrzymanego przez miejscowość od jednej z rodzin z Werony. Przekazała ona prywatną kolekcję 760 szopek, wykonanych ręcznie i pochodzących z różnych krajów świata. Wystawiono je w miejscowym Domu Fresków.

PAP/RIRM

drukuj