Włochy. Spadła liczba przybywających migrantów

Znacznie spadła liczba migrantów przybywających do Włoch – podaje “Corriere della Sera”. W sierpniu przypłynęło ich 2800, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent.

Włoski dziennik wyraża opinię, że te „sensacyjne” dane mogą oznaczać, że doszło do przełomu w walce z przemytnikami ludzi.

W poprzednich miesiącach liczba migrantów docierających na włoskie wybrzeża stale rosła w porównaniu z poprzednim rokiem. Zarówno w maju, jak i w czerwcu przybyło po 23 tysiące osób. Padały rekordy: w ciągu dwóch dni w czerwcu przypłynęło 10 tysięcy migrantów.

W tej sytuacji oczekiwano trudnego lata, przede wszystkim tragicznego dla migrantów wyruszających w drogę i katastrof na morzu. I właśnie wtedy, gdy szykowano się na przyjęcie dużych liczb migrantów, doszło do przełomu – stwierdza „Corriere della Sera”.

Według dziennika zapoczątkowało go wydanie przez MSW w Rzymie dyspozycji statkom organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i zabierających migrantów na swe pokłady, aby byli tam obecni także przedstawiciele policji. Ich zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach śledztw dotyczących procederu przemytu ludzi.

Wymóg ten to jeden z punktów kodeksu postępowania organizacji pozarządowych, który musiały podpisać by kontynuować działania na morzu. Kilka organizacji na znak protestu nie podpisało kodeksu.

Już w lipcu przybyło 11 tysięcy migrantów, czyli ponad dwa razy mniej niż w tym samym miesiącu w 2016r.

Przyczyną jest to, że przemytnicy w Libii utracili wsparcie ze strony potężnego szefa tamtejszego gangu. Poza tym do walki z nimi przystąpiła libijska straż przybrzeżna, wyposażona przez Włochów w łodzie patrolowe i przez nich wyszkolona – podkreśla gazeta.

Wyjaśnia zarazem, że dzięki wzmocnieniu ochrony południowej granicy Libii spadła także liczba uciekinierów, przybywających tam z głębi Afryki na wybrzeże, by odpłynąć do Europy. Dodatkowo dzięki inicjatywie ONZ 5 tysięcy migrantów zgodziło się wrócić do swoich krajów, bo otrzymali wsparcie ekonomiczne.

Na Morzu Śródziemnym nie doszło do katastrofy humanitarnej, zapowiadanej przez wiele osób, a liczba ofiar przeprawy przez morze spadła – podkreśla dziennik.

Ostrzega zarazem, że nie można wykluczyć, że w najbliższych tygodniach może dojść do odwrócenia sytuacji i zwiększenia napływu migrantów.

Intelektualna uczciwość wymaga jednak, by przyznać, że można mówić o przełomie – twierdzi „Corriere della Sera”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl