fot. PAP/EPA

Włochy nie otworzą portu dla statku z 49 nielegalnymi migrantami na pokładzie

Władze Włoch nie pozwalają otworzyć portu dla statku organizacji pozarządowej, na którym jest 40-stu nielegalnych imigrantów. Statek przypłynął do wybrzeży wyspy Lampedusa.

Statek włoskiej organizacji pozarządowej „Mediterranea” w odległości 40 mil od najbliższego libijskiego portu wziął na pokład 49 migrantów, którzy przebywali na uszkodzonym pontonie. Mimo że na miejsce przybyły jednostki libijskiej straży przybrzeżnej, statek popłynął w kierunku Włoch, ale nie otrzymał zgody na wpłynięcie do żadnego włoskiego portu.

Obecnie stoi u wybrzeży Lampedusy, otoczony przez trzy łodzie patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej. Wicepremier Włoch Matteo Salvini oskarżył organizację o wspieranie nielegalnej migracji.

„Udzielimy tym migrantom pomocy medycznej, wszelkiej innej pomocy, ale we Włoszech, na ile to ode mnie zależy, nie postawią nogi” – zaznaczył polityk.

Burmistrz wyspy Lampedusa wskazuje, że napływ uciekinierów z Afryki nie słabnie i że na wyspę stale zawijają małe łodzie. W zeszłym roku na wyspę przypłynęło 300 łodzi, na których przybyło ponad 3 tys. osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj