M. Salvini: Rozważymy możliwość redukcji składki na ONZ

Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini oświadczył w poniedziałek, że władze w Rzymie rozważą możliwość redukcji składki wpłacanej na ONZ. Zarzucił organizacji marnotrawstwo i „złodziejstwo”.

Tak Salvini zareagował na wypowiedź nowej Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet, która oświadczyła w Genewie, że zamierza wysłać do Włoch, a także do Austrii specjalne zespoły, które mają przyjrzeć się ochronie migrantów w tych krajach w związku z – jak wyjaśniła – „znacznym wzrostem aktów przemocy i rasizmu przeciwko migrantom, osobom pochodzenia afrykańskiego i Romom”.

Włoski wicepremier i lider prawicowej Ligi podczas publicznego spotkania w Mediolanie powiedział: ONZ to „organizacja kosztująca miliardy euro, której Włochy dają ponad 100 milionów rocznie w składkach”.

„Rozważymy z sojusznikami przydatność dalszego wpłacania tych 100 milionów, by finansować marnotrawstwo, przekupstwo, złodziejstwo i instytucję, która chce dawać lekcję Włochom, a do której należą kraje stosujące tortury i karę śmierci” – stwierdził Matteo Salvini.

Wcześniej tego dnia szef MSW powiedział, że „Włochy w ostatnich latach przyjęły 700 tys. imigrantów, w tym wielu z nich nielegalnych, i nigdy nie otrzymały gestów współpracy ze strony innych państw europejskich”.

„A zatem nie przyjmujemy pouczeń od nikogo, tym bardziej od Narodów Zjednoczonych, które pokazują, że są uprzedzone, niepotrzebnie kosztowne i źle poinformowane” – stwierdził.

Następnie dodał, że „siły porządkowe dementują, jakoby był alarm z powodu rasizmu”.

„Zanim ONZ przeprowadzi kontrole we Włoszech, niech najpierw zajmie się swoimi państwami członkowskimi, które lekceważą elementarne prawa, takie jak wolność i równość między mężczyzną i kobietą” – wezwał Salvini.

PAP/RIRM

drukuj