W Bolonii proces nieletnich sprawców napaści na Polaków w Rimini

Przed sądem dla nieletnich w Bolonii rozpoczął się proces nieletnich sprawców gwałtu i napaści na parę polskich turystów w Rimini latem 2017 roku. Na ławie oskarżonych zasiedli dwaj bracia Marokańczycy w wieku 15 i 17 lat i 16-letni Nigeryjczyk.

Cała trójka to synowie imigrantów, mieszkają w rejonie miasta Pesaro w regionie Marche w środkowych Włoszech.

Proces toczy się przy drzwiach zamkniętych. Przed gmachem sądu stoi grupa polskich i włoskich dziennikarzy.

Reporterzy największych włoskich mediów podkreślają, że sprawa brutalnej napaści na Polaków w kurorcie nad Adriatykiem oraz innych napadów w tym mieście wywołuje bardzo duże zainteresowanie we Włoszech. Zauważa się, że podobnie, jak w przypadku procesu pełnoletniego szefa gangu, Guerlina Butungu, skazanego w osobnym procesie na 16 lat więzienia, i w tym przypadku oczekuje się przykładnej kary.

Akt oskarżenia zawiera osiem zarzutów dla całej trójki; zbiorowy gwałt, napaść oraz spowodowanie ciężkich uszkodzeń ciała łącznie w czasie trzech napadów w sierpniu w Rimini. Najbardziej brutalny z nich to atak na Polaków w nocy na plaży. Młoda kobieta została wielokrotnie zgwałcona, a jej partner ciężko pobity.

Do pilnowanego przez żołnierzy sądu przywieziony został z więzienia ojciec dwóch Marokańczyków. 51-letni marokański imigrant odbywa karę za serię przestępstw, które popełnił w ostatnich latach. Skazany został też za nielegalny wjazd do Włoch po wcześniejszym wydaleniu z tego kraju.

Do więzienia trafił po tym, gdy wcześniej odbywał karę w areszcie domowym. Po zakończeniu odbywania kary ma zostać wydalony z Włoch, podobnie, jak jego żona, matka sądzonych nieletnich.

Nie wiadomo, jakiej kary zażąda prokurator dla trójki nieletnich. Nieoficjalnie źródła sądowe mówią o wyrokach od kilku do 10 lat. Wpływ na ich wysokość może mieć relacja opiekunów socjalnych, którzy obserwują oskarżonych, osadzonych w zakładach karnych dla nieletnich.

Adwokat Alessandro Gazzea, który broni 16-letniego Nigeryjczyka, powiedział PAP wchodząc na proces, że oskarżony przekazał po zatrzymaniu wiele informacji na temat okoliczności napadów gangu w Rimini. Zapytany, czy 16-latek żałuje tego co zrobił, włoski adwokat podkreślił, że ma on świadomość tego co zrobił i wie, że „musi ponieść tego konsekwencje”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl