[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Dzięki ludziom takim jak ks. abp Wesoły, mamy wolną Polskę

Ks. abp. Szczepan Wesoły, wieloletni Delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji, został dziś uhonorowany Orderem Orła Białego. Ceremonia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. On niósł Polakom nadzieję, wzmacniał ich w wierze – podkreśla Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

W rozmowie z naszą redakcją prezydencki minister podkreślił, że Andrzej Duda nadał ks. Arcybiskupowi najwyższe polskie odznaczenie w dowód wdzięczności za posługę dla Polonii.

– Dzisiaj trudno znaleźć jakieś miejsce w zachodniej części Europy, w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce czy Australii, gdzie ks. Arcybiskupa by przez te lata jego posługi nie było. On niósł Polakom nadzieję, on ich wzmacniał w wierze, on im mówił o tym, że trzeba ufać i że ta wolna Polska wróci, i nastanie ten moment, kiedy Polska znowu będzie niepodległa, demokratyczna i wolna. Można powiedzieć, że dzięki takim postawom i takim osobom jak ks. Arcybiskup, dzisiaj możemy cieszyć się wolną, niepodległą, demokratyczną Polską – mówi Adam Kwiatkowski, który wręczył order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy.

Ks. abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. W trakcie II Wojny Światowej brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech.

Po wojnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech.

Od 1980 roku był delegatem Prymasa Polski do spraw duszpasterstwa emigracyjnego. Na stałe mieszka w Rzymie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj