Prezydent Estonii: wojna przeciwko Ukrainie pokazuje, jak krucha jest wolność

Wojna przeciwko Ukrainie pokazuje, jak krucha jest wolność. Widzimy bardzo jasną rolę Polski we współpracy na rzecz bezpieczeństwa w regionie – powiedział w niedzielę prezydent Estonii Toomas Henrik Ilves podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Estonia jest pierwszym krajem, który odwiedza prezydent Duda.

Ilves powiedział, że 76 lat temu Ribbentrop i Mołotow, przedstawiciele Stalina i Hitlera, podpisali w Moskwie tajny protokół, w którym dwa totalitarne reżimy podzieliły Europę miedzy siebie, co doprowadziło do strasznych zbrodni.

Polska była pierwszą, która straciła wolność, zaatakowana 1 września 1939 roku przez Niemców, a dwa i pół tygodnia później ze wschodu, o czym ludzie w Europie często zapominają – podkreślił prezydent Estonii.

„Ja osobiście mam powody sądzić, że nasz wschodni sąsiad wydaje się postrzegać ten obszar jako najbardziej wrażliwy obszar NATO. Jest to miejsce, w którym zdecydowanie i przekonania NATO najłatwiej przetestować.

Zaznaczył, że z tego powodu należy budować możliwości wojskowe, które są w stanie odpowiedzieć na nowe wyzwania.

Oznacza to również, że musimy dać jasny i czysty przekaz – że jesteśmy zjednoczeni w naszym zdecydowaniu, aby bronić każdego i wszystkich członków sojuszu, wszystkich naszych sojuszników – powiedział.

Ilves mówił też o roli Polski we współpracy na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

Jest tylko jeden duży kraj w Europie, który rozumie termin „masowe deportacje”. Żadne inne wielkie kraje nie mają swoich doświadczeń z masowymi deportacjami, np. na Syberię – powiedział.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl