fot. PAP/EPA

Polska będzie dążyła do nowego porozumienia klimatycznego

Polska będzie dążyła w kierunku nowego globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ – zapowiedział minister środowiska Jan Szyszko. Szef resortu, na posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, przedstawił stanowisko negocjacyjne na szczyt klimatyczny w Paryżu.

W najbliższy poniedziałek w stolicy Francji odbędzie się międzynarodowa konferencja. Uczestniczyć w niej  będzie 138. przedstawicieli państw świata. Na konferencji ma zostać zawarte globalne porozumienie w sprawie ochrony klimatu.

Prof. Jan Szyszko wskazał, że Polska w ramach Protokołu z Kioto z 1997 r. obniżyła emisje aż o ok. 32 proc. przy zobowiązaniu na poziomie 6 proc.

– Stanowisko negocjacyjne generalnie idzie w tym kierunku, że Polska to kraj ogromnego sukcesu, Polska to kraj, który uważa, że polityka klimatyczna jest ważna, że trzeba jak najszybciej dokonać porozumienia na szczeblu światowym z uwzględnieniem interesów państw rozwijających się, rozwiniętych, gdyż sprawa jest niezwykle istotna. Polska jest wzorem pod tym względem i będziemy mieli tego rodzaju spotkania – zaznaczył minister środowiska.

Cele klimatyczne UE na 2030 r. przewidują redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990, zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w energetyce do poziomu wynoszącego co najmniej 27 proc. PiS już w kampanii wyborczej mówiło o potrzebie „renegocjacji” unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

RIRM

drukuj