fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Pod koniec roku ukończone będą pierwsze lokale z programu Mieszkanie Plus

Pod koniec tego roku gotowe będą pierwsze lokale z programu Mieszkanie Plus. Dotychczas podpisano ponad 70 listów intencyjnych na wybudowanie 20 tys. mieszkań – poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński.

Posłowie pytali m.in. o kryteria przyznawania mieszkań oraz o to, czy program uwzględnia mieszkania dla niepełnosprawnych.

Pierwszeństwo będą miały rodziny, które wychowują przynajmniej jedno dziecko, szczególnie niepełnosprawne. Mieszkania będą też należeć się np. posiadaczom Karty Polaka – mówił wiceminister Kazimierz Smoliński.

– Zasady pierwszeństwa będą miały wtedy zastosowanie, jeżeli tych chętnych będzie więcej niż zaoferowanych na danym etapie mieszkań. Jeżeli będzie możliwość, że tak powiem „ilościowa” i tych mieszkań będzie więcej, to osoba, która więcej zarabia, też będzie mogła takie mieszkanie uzyskać. Tu nie ma żadnego ograniczenia – ani kwotowego, ani wiekowego. Natomiast praktycznie jedynym ograniczeniem jest to, żeby mieć jakiekolwiek środki, by płacić ten czynsz. Zakładamy, że to będzie kwota około 10 zł, ale już wiemy, że w niektórych gminach już nawet 10zł/m² podstawowego czynszu to może być za dużo, więc jeżeli uda się obniżyć koszty budowy, to być może czynsz może być wówczas mniejszy – powiedział wiceminister.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.

Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez skarb państwa i gminy.

RIRM

drukuj