fot. pixabay.com

Wsparcie na wykup lokali z programu Mieszkanie Plus

Będzie możliwość wykupu lokalu z programu Mieszkanie Plus na zasadach bezpiecznego kredytu albo opcja „dojścia do własności” z dopłatą państwa – poinformował minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. Dotyczy to ok. 2800 najemców mieszkań od Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości.

Jest nowa oferta resortu rozwoju i technologii oraz Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości ws. wykupu lokali z programu Mieszkanie Plus.

– Będzie możliwość zakupu mieszkania – nie dojścia po 25 latach, ale zakupu – na zasadach bezpiecznego kredytu dwa procent. Co to oznacza? PFRN wystawi na sprzedaż dla najemcy mieszkanie, a my udostępnimy mu instrument, który będzie uruchamiany 3 lipca, tak więc będzie możliwość sięgnięcia po ten kredyt, również będąc najemcą mieszkania PFRN – powiedział Waldemar Buda.

Druga opcja dotyczy dojścia do własności na atrakcyjniejszych zasadach niż proponowano wcześniej – z dopłatą ze strony państwa.

– To znaczy, że formułę kosztu pieniądza i finansowania kredytu dwa procent zaszyjemy w tym rozwiązaniu dojścia do własności, czyli koszt dla lokatora, jeśli chodzi o dojście do własności, będzie porównywalny z kosztem pieniądza w kredycie dwa procent. Oznacza to tyle, że wchodzimy z pieniądzem publicznym i dofinansowaniem montażu finansowego, co pozwoli PFRN przedstawić warunki wykupu dużo atrakcyjniejsze niż prezentowane dotychczas – wskazał minister rozwoju i technologii.

Według wyliczeń ministerstwa dopłata państwa do najmu przez 25 lat wyniesie średnio około 550 złotych miesięcznie.

– Chcemy rozwiązania wdrożyć możliwie szybko. Jeśli zmiany w prawie wejdą w życie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, to my planujemy, że od stycznia 2024 roku będziemy mogli skierować ofertę do najemców Funduszu Mieszkań dla Rozwoju – zaznaczył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dopłaty do najmu będą pochodziły z budżetu państwa. Ich rozdysponowaniem będzie zajmował się Bank Gospodarstwa Krajowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl