Rząd: Program „Mieszkanie plus” zostanie przedstawione w tym tygodniu

W tym tygodniu rząd ma przedstawić program „Mieszkanie plus”. Ma on zawierać szereg różnych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Wśród propozycji są tanie mieszkania na wynajem, kasy oszczędnościowo-budowlane oraz usprawnienie działalności spółdzielni mieszkaniowych.

Głównymi beneficjantami programu „Mieszkanie plus” mają być rodziny o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania. Program w pełnym zakresie miałby ruszyć w 2017 r.

Na początku kwietnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem problemu mieszkaniowego w Polsce.

– Ciągle jesteśmy w ogonie statystyki europejskiej, we wszystkich wskaźnikach dotyczących mieszkań; ilości mieszkań na tysiąc mieszkańców, przemieszczenia na jedną izbę, okresu oczekiwania na mieszkanie. Urząd uznaje, że bez znacznej interwencji państwa na rynku mieszkań, nie uda się tego problemu rozwiązać. Dlatego rząd chce wprowadzić narodowy program budowy mieszkań, gdzie będzie dosyć duża ingerencja rządu na tym rynku. Więcej pieniędzy musi rząd przeznaczyć na różnego rodzaju pomoc w zdobywaniu mieszkania; szczególnie osobom niezamożnym i na rynku wynajmu mieszkań, bo mamy jeden z najniższych wskaźników w Europie, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na wynajem. Praktycznie ok. 85 proc. Polaków posiada mieszkania na własność – to też jest dużym problemem, gdyż powoduje, że się zadłużamy – wskazał Kazimierz Smoliński.

Głównym celem „Mieszkania plus” będzie poprawa dostępności mieszkań w poszczególnych segmentach i na lokalnych rynkach mieszkaniowych. Zakłada on przede wszystkim wybudowanie tanich mieszkań na wynajem, co doprowadzi do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego. Według szacunków resortu wynosił ok. 0,5 mln mieszkań (dane z końca 2015 r.).

Obecnie w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe, zaś rynek najmu to jedynie ok. 4 proc.

Rządz Prawa i Sprawiedliwości wzorem wysoko rozwiniętych krajów UE – Niemczech, Danii, Szwecji – dąży do rozwoju tanich mieszkań na wynajem oraz mieszkań z dojściem do własności.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl