Niemcy: Władze zaniepokojone rosnącą liczbą uchodźców z Czeczenii

Niemieckie władze niepokoją się rosnącą ostatnio liczbą uchodźców z Czeczenii – pisze w poniedziałek „Die Welt”. Berlin podejrzewa, że wyjazdy Czeczenów mogą być sterowane przez Rosję, która chce w ten sposób pokazać swoją siłę i prowokować niepokoje.

MSW Niemiec przyznało, odpowiadając na pytanie redakcji dziennika, że liczba przybyszów z Czeczenii w minionych miesiącach „wyraźnie wzrosła”.

Z danych ministerstwa wynika, że od początku roku do 23 maja do Niemiec przyjechało 2728 obywateli Federacji Rosyjskiej z zamiarem uzyskania statusu azylanta. 82,3 proc. z nich podało narodowość czeczeńską.

Resort spraw wewnętrznych zaobserwował już w drugiej połowie zeszłego roku wzrost liczby migrantów z Rosji. System rejestrujący uchodźców (Easy) odnotowywał w 2015 roku miesięcznie od 800 do 1200 rosyjskich imigrantów. Ich liczba spadła w styczniu, by następnie systematycznie rosnąć. W kwietniu władze zarejestrowały 915 imigrantów z Rosji.

Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) odrzuca większość wniosków o azyl składanych przez obywateli Rosji. W tym roku jedynie 5,8 proc. wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Niemieckie władze uważają, że obywatele Federacji Rosyjskiej, także Czeczeni, wjechali z bezpiecznego kraju UE, w tym przypadku z Polski, i powinni tam wystąpić o azyl.

Sekretarz stanu w niemieckim MSW Ole Schroeder powiedział „Die Welt”, że osoby te będą konsekwentnie odsyłane do Polski.

Rząd Niemiec nie zna przyczyn wzrostu liczby migrantów z Czeczenii. Sytuacja w tym regionie nie uległa gwałtownemu pogorszeniu – ocenia MSW.

Niemieckie władze bezpieczeństwa są zdaniem „Die Welt” zaniepokojone rozwojem sytuacji. Przedstawiciele MSW podejrzewają, że Rosja ponowie „otworzyła bramę Czeczenii”, by pokazać swoją władzę.

„W Moskwie dokładnie obserwowano niepokój wywołany w zeszłym roku przez kryzys uchodźczy” – pisze „Die Welt”.

Niemcy od dawna zdają sobie sprawę, że Rosja wykorzystuje swoje wpływy do siania niepokoju w RFN.

Przybysze z Czeczenii wyróżniają się w ośrodkach dla uchodźców brutalnością i gotowością do stosowania przemocy – ocenia „Die Welt”. Są wśród nich salafici – zwolennicy radykalnego odłamu islamu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl