Grupa Wyszehradzka: niezbędne dalsze działania ws. polityki migracyjnej

Osiągnięto znaczny postęp w UE na rzecz zbliżenia poglądów ws. zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej i ochrony granic – oceniły państwa Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE. Podkreśliły, że niezbędne są dalsze działania ws. wewnętrznego wymiaru tej polityki.

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) odbyło się tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu w czwartek w Brukseli.

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że doceniają istotne wysiłki, które podjęła słowacka prezydencja UE, aby „rozszerzyć konsensus w sprawie stosowania zasad solidarności i odpowiedzialności” w kwestii polityki migracyjnej.

W ocenie V4 poczyniono „znaczny postęp, jeżeli chodzi o osiągnięcie zbieżności poglądów na różne kwestie, w tym na zewnętrzny wymiar migracji i ochronę zewnętrznych granic UE”.

„Równocześnie niezbędne są dalsze działania, aby osiągnąć konsensus co do wewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej” – zaznaczono. Grupa Wyszehradzka wyraziła gotowość do prac w tym celu.

Tematem czwartkowego szczytu będzie również kwestia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, której jeszcze nie ratyfikowała Holandia. Odnosząc się do tej sprawy, Grupa Wyszehradzka powtórzyła swoje poparcie dla procesu ratyfikacji i podkreśliła „wolę znalezienia rozwiązania, które pozwoli na szybkie zakończenie tego procesu przez wszystkie państwa członkowskie UE”.

PAP/RIRM

drukuj