Projekt w sprawie lokacji uchodźców do poprawki

Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej opowiedziała się przeciwko mechanizmowi przymusowej relokacji uchodźców. Komisja przyjęła wczoraj projekt uchwały, który uznaje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodne z zasadą pomocniczości.

W projekcie uchwały wskazano, że projekt Parlamentu Europejskiego i Rady narusza zasadę pomocniczości, ponieważ proponowane rozporządzenie nie zapewnia osiągnięcia celów zamierzonego działania na poziomie Unii w sposób lepszy niż działania podejmowane na poziomie krajowym.

Deklarowanym celem jest rozwiązanie problemu takich przypadków, gdy państwo członkowskie  staje wobec nieproporcjonalnej liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, za które jest odpowiedzialny – tłumaczy poseł Prawa i Sprawiedliwości Izabela Kloc.

– Cel ten ma zostać osiągnięty przez wprowadzenie mechanizmu redystrybucji uchodźców między państwami członkowskimi, który dawałby możliwość automatycznego uruchomienia instrumentów w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych – powiedziała poseł.

Projekt ten nie umożliwi realizacji wskazanego wyżej celu lepiej niż państwa członkowskie działające w oparciu o regulacje krajowe – dodała  Izabela Kloc.

– Jednocześnie wprowadzenie tzw. Solidarności finansowej-zobowiązanie do wpłat tzw. wkładu solidarnościowego można rozumieć jako karę finansową dla tych państw, które odmawiają  przyjęcia migrantów, czy też próbę wywarcia nacisku – wskazała polityk PiS.

Zgodnie z zasadą pomocniczości w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez państwa członkowskie. Dotyczy to poziomu centralnego, regionalnego i lokalnego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl