Andrzej Duda weźmie udział w szczycie V4 na Słowacji

Prezydent RP Andrzej Duda udaje się dziś na Słowację, gdzie będzie uczestniczyć w szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Tematami szczytu w Szczyrbskim Jeziorze będą m.in. wyzwania stojące przed Europą, odpowiedzialna polityka społeczna oraz postęp technologiczny.

Obok prezydenta Polski w wydarzeniu uczestniczyć będą prezydenci: Węgier – Janos Ader, Czech – Milosz Zeman oraz Słowacji – Andrej Kiska. Przywódcy tych państw wezmą udział w panelach dyskusyjnych.

Grupa V4 jest poddawana nieustannej krytyce ze strony Niemiec. Poseł Dominik Tarczyński z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zauważa, że Berlin sceptycznie patrzy na duże projekty, które realizuje Grupa Wyszehradzka.

– Niemcy okrutnie krytykują Grupę Wyszehradzką. Krytykowały projekt Trójmorza, a teraz chcą dołączyć. Jest duży problem, jeśli chodzi o deklarację związaną z imigracją, która ma być podpisana w grudniu. Polska najprawdopodobniej jej nie podpisze. Jest wiele problemów związanych z tym, że Polska i Grupa Wyszehradzka rosną w siłę, więc spodziewam się krytyki. Jeżeli chodzi o decyzje, to wierzę, że Kancelaria Prezydenta przekaże dobre informacje, bo to spotkanie jest bardzo, bardzo ważne – mówi polityk.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. V4 stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i Unii Europejskiej.

Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. prezydencję w V4 sprawuje Słowacja.

RIRM

drukuj