fot. prezydent.pl

Gruzja: Prezydent Polski na obradach Forum Ekonomicznego w Tbilisi

Prezydenci Polski i Gruzji otworzyli obrady Forum Ekonomicznego w Tbilisi. Powstało ono w efekcie współpracy organizatorów Ekonomicznego Forum w Krynicy z ich gruzińskimi partnerami. W sobotniej ceremonii otwarcia Forum uczestniczył też prezydent Słowacji Andrej Kiska.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu nawiązał do 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji. W tym kontekście wspomniał o śp. prezydencie Polski Lechu Kaczyńskim. Powiedział, że dla niego wolna i niepodległa, suwerenna Gruzja była podstawowym elementem bezpieczeństwa europejskiego i światowego. Dodał, że gdyby żył, patrzyłby z wielką satysfakcją na Forum i współpracę Polski z Gruzji.

Gruzja jest absolutnie ważnym partnerem Polski w regionie Kaukazu Południowego. Mam nadzieję, że ta nowa, tworzona dzisiaj platforma kontaktów, jaką staje się to forum, poszerza możliwości polsko-gruzińskiej współpracy, zwłaszcza ekonomicznej, handlowej i inwestycyjnej – powiedział prezydent RP.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze swoim gruzińskim odpowiednikiem m.in. o współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i intensyfikacji relacji gospodarczych.

Prezydent Andrzej Duda weźmie także udział w obchodach 100-lecia ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji. W programie wizyty jest także udział prezydenta Polski w debacie zatytułowanej: „Współpraca na rzecz dobrobytu – strategia na przyszłe stulecie”.

RIRM

drukuj