fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Czaputowicz: Decyzje z Newport i Warszawy muszą zostać w pełni zrealizowane

Musimy skoncentrować się dziś na tym, by decyzje dot. wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO podjęte na szczytach w Newport i Warszawie były w pełni i nieodwracalnie zrealizowane – powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Wystąpienie szefa polskiej dyplomacji, poświęcone priorytetom polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, otwiera drugi dzień odbywającej się w budynkach polskiego parlamentu wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

W swoim przemówieniu Jacek Czaputowicz nawiązał do wybuchu II wojny światowej, kiedy to rosnąca agresja totalitarnych reżimów „nie spotkała się niestety z właściwą odpowiedzią społeczności międzynarodowej”.

„Trafne okazały się wówczas słowa Edmunda Burke’a: >>dla tryumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili<<. Słowa te pozostają trafne i aktualne również dzisiaj, gdy Europa stoi w obliczu konfliktów – na Południu i na Wschodzie, zarówno tych gorących, jak i tych, które się tylko tlą, bądź pozostają tymczasowo zamrożone. Wolny świat nie może sobie pozwolić na bierność wobec wyzwań, nawet tych pozornie odległych” – powiedział szef MSZ.

Wśród wyzwań dla NATO wymienił z jednej strony „niebezpieczeństwo długotrwałych działań zbrojnych”, podając jako przykład wojnę w Donbasie.

„Jednocześnie, z drugiej strony, coraz częściej mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami o bardzo różnorakim charakterze, chociażby w sferze cyber – czy dezinformacji, w myśl strategii działania >>bez inwazji<<, i wreszcie musimy utrzymywać zdolności odpierania ataków prowadzonych na zasadach typowo asymetrycznych, chociażby przez grupy terrorystyczne” – dodał Jacek Czaputowicz.

Podkreślał również potrzebę dostosowania się Sojuszu Północnoatlantyckiego do nowych uwarunkowań – w oparciu o „twarde gwarancje bezpieczeństwa wynikające z art. 5 Traktatu (Północnoatlantyckiego – PAP)”.

„Obecnie musimy się skoncentrować na tym, by decyzje dot. wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu podjęte na szczytach w Newport i Warszawie były w pełni i nieodwracalnie zrealizowane” – zaznaczył szef MSZ.

PAP/RIRM

drukuj