Min. J. Czaputowicz: Nie wykluczam, że będą wprowadzane modyfikacje do systemu sprawiedliwości w Polsce

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz nie wykluczył modyfikacji w reformie wymiaru sprawiedliwości. Szef MSZ był pytany przez dziennikarzy o ewentualne ustępstwa w związku z prowadzoną przez Komisję Europejską procedurę dotyczącą praworządności w Polsce.

Naszym celem jest usprawnienie systemu sprawiedliwości w Polsce, ale w perspektywie można dokonać oceny funkcjonowania tego systemu i nie wykluczam, że rząd i parlament będą mogły wprowadzić jakieś modyfikacje – powiedział.

Minister Spraw Zagranicznych ocenił też, że jeśli chodzi o zastosowanie się do konkretnych propozycji KE, rekomendacji – nie jest to kwestia łatwa.

– Groziłoby to, że tak powiem, zawaleniem się całego systemu sądownictwa w Polsce. Musimy obserwować, w jaki sposób te reformy, które teraz wchodzą w życie, są implementowane. Nie możemy wrócić do sytuacji sprzed dwóch i pół roku, np. uznać nielegalność części sędziów TK. Wskazywałem, że takie oczekiwania są nierealne – powiedział Jacek Czaputowicz.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 r. w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż – jej zdaniem – w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl