fot. gov.pl

Wiceszef MSZ o wydaleniu z Rosji polskich dyplomatów: Kolejny przykład agresywnej polityki prezydenta W. Putina

Paweł Jabłoński, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział, że decyzja Rosji ws. polskich dyplomatów jest kolejnym przykładem agresywnej polityki prezydenta Władimira Putina.

Ambasador RP w Moskwie został dziś wezwany do MSZ Rosji. Krzysztofowi Krajewskiemu wręczono notę dyplomatyczną z informacją o uznaniu pięciorga polskich dyplomatów za personae non gratae.

To świadomy gest, którego celem jest zaostrzenie i pogorszenie stosunków z Polską i Europą – stwierdził wiceminister Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że Polska podejmie decyzje w tej sprawie.

– Opowiadamy się za dialogiem i za tym, żeby prowadzić nasze stosunki w sposób partnerski. Jednak do tego potrzebna jest zmiana polityki władz na Kremlu. Potrzebne jest zaprzestanie łamania przez Rosję prawa międzynarodowego. Biorąc pod uwagę dzisiejszą decyzję Rosji, będziemy podejmować dalsze działania. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte już niedługo – poinformował wiceszef MSZ.

Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie musi opuścić Rosję do 15 maja. Ma to być odpowiedź na wcześniejszą decyzję Polski dotyczącą uznania za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie. Działania Polski rosyjskie MSZ określiło jako „prowokacyjne”.

RIRM

drukuj