fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: W tym tygodniu na granicy wewnętrznej skontrolowano prawie 62 tys. podróżnych

W tym tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej w ramach prowadzonych działań sanitarnych na granicy wewnętrznej skontrolowali prawie 62 tys. podróżnych – poinformowała w piątek ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Z informacji przekazanych PAP przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że od początku trwania działań sanitarnych, czyli od 27 lutego, łącznie na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej – w tym na odcinku morskim i granicy lotniczej – skontrolowano 340 tys. podróżnych. Od kilku dni funkcjonariusze SG mają także bezpośrednią możliwość sprawdzania w bazach, czy kontrolowana osoba jest ozdrowieńcem.

W ostatnim tygodniu – od 16 do 22 kwietnia – na granicy z Niemcami funkcjonariusze SG skontrolowali 31,3 tys. podróżnych – od początku działań 125,3 tys., na granicy z Czechami – 9,6 tys. – od początku działań 95,7 tys., ze Słowacją – 3,7 tys. – od początku działań 45,1 tys., zaś na granicy z Litwą – 1,2 tys. – od początku działań 5,2 tys.

„Działania sanitarne prowadzone są również wobec osób przekraczających morski odcinek granicy, korzystających z regularnych połączeń promowych – w ostatnim tygodniu funkcjonariusze skontrolowali tu 800 podróżnych, a od początku działań sanitarnych – 4,1 tys.” – powiedziała ppor. SG Anna Michalska.

Dodała, że funkcjonariusze SG dodatkowo prowadzą również działania sanitarne wobec osób przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen, czyli tych, którzy przekraczają granice wewnętrzne.

„Tutaj w ostatnim tygodniu skontrolowano 15,1 tys. osób, a od początku działań – 63,8 tys.” – poinformowała.

Przypomniała, że działania sanitarne na granicy z Czechami i Słowacją prowadzone są od 27 lutego br., natomiast na odcinku granicy z Niemcami i Litwą oraz na odcinku morskim i lotniczym wobec osób przylatujących z krajów strefy Schengen – od 30 marca.

„Od początku prowadzenia działań sanitarnych funkcjonariusze SG ustalili 13,4 tys. osób, które po przekroczeniu granicy nie przestrzegały obostrzeń sanitarnych w Polsce” – poinformowała.

Dodała, że 10,6 tys. podróżnych zrezygnowało z dalszej podróży do Polski i wróciło do swoich krajów, natomiast 2,8 tys. osób zostało pouczonych lub ukaranych mandatami. Dodatkowo 117 tys. osób korzystało ze zwolnień z obowiązku posiadania testów.

Jak informuje Komenda Główna SG, łącznie w prowadzenie działań sanitarnych od początku ich trwania zaangażowanych było 14,6 tys. funkcjonariuszy SG, którzy kontrole prowadzili w 3,3 tys. posterunkach doraźnych i 1,4 tys. stałych.

W czwartek, zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii kontrole na granicach przedłużono do 3 maja.

PAP

drukuj