fot. flickr.com

MSZ: decyzja o utrzymaniu urzędu konsularnego w Montrealu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż kierując się troską o jak najlepsze reprezentowanie interesów Polski w Quebeku oraz efektywne wspieranie polskiej społeczności w tej prowincji, minister Witold Waszczykowski podjął decyzję o utrzymaniu działalności urzędu konsularnego RP w Montrealu i sukcesywnym rozszerzeniu jego działalności, a także podniesieniu rangi tej placówki do rangi Konsulatu Generalnego.

Konsulat będzie działać w dotychczasowej siedzibie.

Decyzja Ministerstwa Rozwoju o przeniesieniu biura ds. promocji gospodarczej z Montrealu do Toronto wzbudziła zaniepokojenie wśród Polonii i spowodowała liczne wystąpienia do różnych instytucji w Polsce w tej sprawie. Jak napisał minister Witold Waszczykowski w liście skierowanym do Polonii w Kanadzie wschodniej „proces reorganizacji Konsulatu RP w Montrealu wymaga czasu, stąd prosiłbym Państwa o zrozumienie dla stopniowego rozszerzania zakresu działalności tej placówki”.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także przekonanie, iż „będzie ona w przyszłości stanowić ważny ośrodek polskiej obecności w mieście i prowincji, a także – jak to miało miejsce przez kilkadziesiąt lat – podmiot współpracujący blisko z naszymi Rodakami mieszkającymi w Kanadzie wschodniej”.

W swoim liście szef MSZ zapewnił jednocześnie, że „rząd RP niezmiennie widzi potrzebę utrzymywania aktywnego kontaktu z Polakami i osobami polskiego pochodzenia na świecie, w tym także w Kanadzie i Quebeku”.

PAP/RIRM

drukuj